My Favorite Movies


  apeman5's Rating My Rating
1
Apocalypse Now 1979,  R)
2
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
3
Love Actually 2003,  R)
4
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
5
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
6
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
7
The Godfather, Part III 1990,  R)
8
The Godfather 1972,  R)
9
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
10
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
11
Little Miss Sunshine 2006,  R)
12
Control 2007,  R)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
14
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
15
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
16
The Science of Sleep 2006,  R)
17
American Gangster 2007,  R)
18
Tombstone 1993,  R)
19
Closer 2004,  R)
20
Exiles (Exils) 2004,  Unrated)
21
Donnie Darko 2001,  R)
22
Pi 1998,  R)
23
Spaceballs 1987,  PG)
24
Hot Shots! 1991,  PG-13)
25
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
26
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
27
Shallow Grave 1994,  R)
28
Y Tu Mamá También 2001,  R)
29
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
30
Heat 1995,  R)
31
Before Sunset 2004,  R)
32
Son Frère (His Brother) 2003,  Unrated)
33
Arizona Dream 1993,  R)
34
Chocolat 2000,  PG-13)
35
Gadjo dilo (Crazy Stranger) 1997,  Unrated)
36
The Hours 2002,  PG-13)
37
Night on Earth 1991,  R)
38
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) 2004,  Unrated)
39
Oldboy 2004,  R)
40
Volver 2006,  R)
41
Good Bye, Lenin 2002,  R)
42
Samotári (Loners) 2000,  Unrated)
43
The Dreamers 2003,  NC-17)
44
Match Point 2005,  R)
45
Citizen Kane 1941,  PG)
46
Little Children 2006,  R)
47
Before Sunrise 1995,  R)
48
Mallrats 1995,  R)
49
Dogma 1999,  R)
50
The Prestige 2006,  PG-13)
51
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
52
Ray 2004,  PG-13)
53
Batman Forever 1995,  PG-13)
54
Batman & Robin 1997,  PG-13)
55
Amores Perros 2000,  R)
56
The Usual Suspects 1995,  R)
57
Human Traffic 1999,  R)
58
Jarhead 2005,  R)
59
Being John Malkovich 1999,  R)
60
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
61
Garden State 2004,  R)
62
Barton Fink 1991,  R)
63
Natural Born Killers 1994,  R)
64
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
65
21 Grams 2003,  R)
66
The Illusionist 2006,  PG-13)
67
Big Fish 2004,  PG-13)
68
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
69
Rain Man 1988,  R)
70
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
71
Phone Booth 2003,  R)
72
Babel 2006,  R)
73
Lost In Translation 2003,  R)
74
Beetlejuice 1988,  PG)
75
Broken Flowers 2005,  R)
76
Home Alone 1990,  PG)
77
Brokeback Mountain 2005,  R)
78
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
79
Saving Private Ryan 1998,  R)
80
The Virgin Suicides 1999,  R)
81
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
82
Blow 2001,  R)
83
Fight Club 1999,  R)
84
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
85
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
86
Batman 1989,  PG-13)
87
Sideways 2004,  R)
88
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
89
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
90
Back to the Future 1985,  PG)
91
The Constant Gardener 2005,  R)
92
Syriana 2005,  R)
93
I'm Not There 2007,  R)
94
Boys Don't Cry 1999,  R)
95
Taxi Driver 1976,  R)
96
Back to the Future Part II 1989,  PG)
97
Back to the Future Part III 1990,  PG)
98
Maria Full of Grace 2003,  R)
99
Ghostbusters 2 1989,  PG)
100
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
101
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
102
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
103
The Devil's Advocate 1997,  R)
104
Bonnie and Clyde 1967,  R)
105
Hero 2002,  PG-13)
106
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
107
Rejs (A Trip Down the River) 1970,  Unrated)
108
Raising Arizona 1987,  PG-13)
109
Angel Heart 1987,  R)
110
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
111
Ed Wood 1994,  R)
112
Brazil 1985,  R)
113
Blade Runner 1982,  R)
114
Metropolis 1927,  PG-13)
115
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
116
Amadeus 1984,  PG)
117
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
118
9 songs 2004,  Unrated)
119
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
120
8 1/2 1963,  Unrated)
121
Black Cat, White Cat ,  R)
122
Gummo 1997,  R)
123
Hype! 1996,  Unrated)
124
Scratch 2001,  R)
125
The Basketball Diaries 1995,  R)
126
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
127
Blow-Up 1966,  Unrated)
128
Slumdog Millionaire 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments