My Favorite Movies


  Apachewitch's Rating My Rating
1
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
The best film ever produced!
2
World Without Waves 2002,  Unrated)
World Without Waves
An absolute masterpiece by J.Mitchell Johnson! Please watch this if you can! It is fantastic!!!
3
Tank Girl 1995,  R)
Tank Girl
A comedy that never stops making me laugh! Lori Petty as Rebecca Buck and Jeff Kober as Booga are tremendous!!!
4
The First Power 1989,  R)
The First Power
My all-time favorite Horror! Jeff Kober steals the show as Patrick Channing!!!
5
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
The absolute best of the absolute best actor on the planet!!!
6
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
The Day the Earth Stood Still
The classic Science Fiction, that set the standard for all that followed it.
7
City for Conquest 1940,  Unrated)
8
Five Easy Pieces 1970,  R)
Five Easy Pieces
Jack was beyond fantastic in this film! A must see.....
9
The Lion in Winter 1968,  PG)
The Lion in Winter
The banter between O'Toole and Hepburn is priceless!!! Possibly the best ever filmed.
10
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
11
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire)
Before Drac-There was Nosferatu! ! This truly set the standard for all those bloodsuckers we have come to love......
12
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Just the best popcorn film around! Full of good old fashioned fun! Good guys vs. that big, bad rock that was gonna get us all......Bruce Willis and the boys save the world with style and Steve Buscemi!
13
Deep Impact 1998,  PG-13)
Deep Impact
Great film-Just the right amount of pathos and sublime/////
14
Chicago 2002,  PG-13)
15
Metropolis 1927,  PG-13)
16
Eight Men Out 1988,  PG)
17
Unforgiven 1992,  R)
18
The Roaring Twenties 1939,  Unrated)
19
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
Angels with Dirty Faces
Cagney at his finest!!!
20
The Omen 1976,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments