My Favorite Movies


  aoiharu77's Rating My Rating
1
PTU (PTU - Police Tactical Unit) 2003,  R)
PTU (PTU - Police Tactical Unit)
Such a hilarious and weird Cantonese cop drama-noir.How hilarious...!
2
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
3
Donnie Darko 2001,  R)
4
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
5
Spirited Away 2001,  PG)
6
Over the Hedge 2006,  PG)
7
Dawn of the Dead 2004,  R)
8
The Descent 2005,  R)
The Descent
That's the scariest movie i've ever felt like watching...
9
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
10
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
11
Criminal 2004,  R)
12
Gladiator 2000,  R)
13
Legally Blonde 2001,  PG-13)
14
Children of Men 2006,  R)
15
Troy 2004,  R)
16
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
17
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
18
My Neighbor Totoro 1988,  G)
19
The Matrix 1999,  R)
20
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
21
Kingdom of Heaven 2005,  R)
22
Ice Age 2002,  PG)
23
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980,  PG)
24
28 Days Later 2002,  R)
25
Batman Begins 2005,  PG-13)
26
Constantine 2005,  R)
27
300 2007,  R)
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
31
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
32
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
My favourite episode
33
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
34
Sleepy Hollow 1999,  R)
35
Shark Tale 2004,  PG)
36
Sliding Doors 1998,  PG-13)
37
Kung Fu Hustle 2004,  R)
38
Romeo Must Die 2000,  R)
39
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
40
Casino Royale 2006,  PG-13)
41
Blade: Trinity 2004,  R)
42
Big Daddy 1999,  PG-13)
43
Pan's Labyrinth 2006,  R)
44
Beetlejuice 1988,  PG)
45
Hero 2002,  PG-13)
46
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
47
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
48
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
49
Hannibal Rising 2007,  R)
50
The Silence of the Lambs 1991,  R)
51
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
52
I, Robot 2004,  PG-13)
53
The One 2001,  PG-13)
54
Underworld 2003,  R)
55
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
56
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
57
Gohatto (Taboo) 2000,  Unrated)
58
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
59
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
60
The Neverending Story 1984,  PG)
61
Alien 1979,  R)
62
Black Mask 1997,  R)
63
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
Jing wu ying xiong (Fist of Legend)
I could not watch the entire film without laughing - not because it was mediocre, but some scenes were totally insane! Apart from the violence and 'Japan vs China' theme, there's a developing of a sweet love story
64
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
65
Akira 1988,  R)
66
Finding Nemo 2003,  G)
67
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
68
Enter the Dragon 1973,  R)
69
Big Bang Love, Juvenile A (46-okunen no koi) 2005,  Unrated)
70
Enemy of the State 1998,  R)
71
The Hidden Blade 2004,  R)
72
Death Note (Desu nôto) 2006,  Unrated)
73
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
74
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
75
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
76
Ratatouille 2007,  G)
77
3-Iron (Bin-jip) ,  R)
78
Brokeback Mountain 2005,  R)
79
30 Days of Night 2007,  R)
80
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
81
Enchanted 2007,  PG)
82
Izo 2004,  Unrated)
83
Stardust 2007,  PG-13)
84
Blue Spring 2001,  Unrated)
85
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
86
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
87
Gedo senki (Tales from Earthsea) 2006,  PG-13)
88
Ned Kelly 2004,  R)
89
Jeepers Creepers 2001,  R)
90
Sik san (God of Cookery) 1997,  Unrated)
91
Infernal Affairs II 2003,  PG-13)
92
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
93
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
94
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
95
Gangs of New York 2002,  R)
96
Pucca: Kung Fu Kisses ,  Unrated)
97
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
98
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
99
The Cat Returns ,  Unrated)
100
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
101
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
102
Castle in the Sky 1989,  PG)
103
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
104
Brother 2000,  R)
105
The Hitcher 1986,  R)
106
Romeo + Juliet ,  Unrated)
107
Transformers 2007,  PG-13)
108
The Punisher 2004,  R)
109
Silent Hill 2006,  R)
110
Jumper 2008,  PG-13)
111
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
112
Spawn 1997,  PG-13)
113
The Crow 1994,  R)
114
Hot Fuzz 2006,  R)
115
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) 1994,  PG)
116
Warlords (Tau ming chong) 2007,  R)
117
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
118
Robots 2005,  PG)
119
Collateral 2004,  R)
120
Kiss of the Dragon 2001,  R)
121
The Dark Knight 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments