My Favorite Movies


  anya60's Rating My Rating
1
The Dark Crystal 1982,  PG)
2
Agatha Christie's Murder on the Orient Express 2001,  Unrated)
3
Murder by Death 1976,  PG)
4
Manhattan Murder Mystery 1993,  PG)
5
Winnie the Pooh - A Very Merry Pooh Year 2008,  G)
Winnie the Pooh - A Very Merry Pooh Year
I love 'Pooh' bear
6
Winnie the Pooh - Frankenpooh and Spookable Pooh 2000,  G)
7
Winnie the Pooh - Seasons of Giving 1999,  G)
8
Winnie the Pooh - Springtime with Roo 2004,  G)
9
The Book of Pooh - Stories From the Heart 2001,  Unrated)
The Book of Pooh - Stories From the Heart
I love anything with 'Pooh' bear
10
A Bear Named Winnie 2004,  PG)
11
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad 1949,  G)
12
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986,  G)
13
The Adventures of Rocky & Bullwinkle 2000,  PG)
14
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
I love it
15
The Jungle Book 2 2003,  G)
The Jungle Book 2
Love it and have it
16
Aladdin 1992,  G)
17
Prehysteria! 1993,  PG)
18
Shrek the Third 2007,  PG)
19
Shrek 2001,  PG)
20
Shrek 2 2004,  PG)
21
Shrek 4-D (Shrek 3-D) 2003,  Unrated)
Shrek 4-D (Shrek 3-D)
gotta see and buy this
22
The Land Before Time 1988,  G)
The Land Before Time
Love them...have all 12
23
The Land Before Time III - The Time of Great Giving 1995,  G)
24
The Land Before Time IX: Journey to Big Water 2002,  G)
25
The Land Before Time X - The Great Longneck Migration 2003,  G)
The Land Before Time X - The Great Longneck Migration
I love these...I have all 12
26
The Land Before Time VII - The Stone of Cold Fire 2000,  G)
27
The Land Before Time XI - The Invasion of the Tinysauruses 2004,  G)
28
The Land Before Time II: The Great Valley Adventure 1994,  G)
29
The Land Before Time V - The Mysterious Island 1997,  G)
30
The Land Before Time VIII: The Big Freeze 2001,  G)
The Land Before Time VIII: The Big Freeze
I love them...I have all 12
31
The Land Before Time IV - Journey Through the Mists 1996,  G)
32
The Land Before Time VI - The Secret of Saurus Rock 1998,  G)
33
The Land That Time Forgot 1975,  PG)
The Land That Time Forgot
It was interesting
34
Dinosaur 2000,  PG)
Dinosaur
I have it
35
Erin Brockovich 2000,  R)
36
Supergirl 1984,  PG)
37
The Rescuers 1977,  G)
38
The Rescuers Down Under 1990,  G)
39
Eragon 2006,  PG)
40
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
41
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Love it and have all 4
42
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Kool
43
Discovering the Real World of Harry Potter 2001,  Unrated)
44
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
45
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Love it
46
Harry and the Hendersons 1987,  PG)
47
Agatha Christie's Seven Dials Mystery 1981,  Unrated)
Agatha Christie's Seven Dials Mystery
I love all the Agatha Christie movies, esp with Hercule Poirot & Miss Jane Marple...excellent
48
Agatha Christie's Why Didn't They Ask Evans? 1980,  Unrated)
49
The Pale Horse 1996,  Unrated)
50
Murder at the Presidio 2005,  R)
51
A Murder of Crows 1998,  R)
52
The Murder of Mary Phagan 1987,  PG)
53
The Mirror Crack'd 1980,  PG)
The Mirror Crack'd
Excellent
54
The Initiation of Sarah 2006,  Unrated)
55
Brother Bear 2003,  G)
56
Brother Bear 2 2006,  G)
57
The Clan of the Cave Bear 1986,  R)
58
The Polar Bear King 1991,  PG)
59
The Adventures of Paddington Bear 2002,  G)
60
The Taming of the Shrew 1967,  Unrated)
The Taming of the Shrew
I love this one...its great
61
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
62
A Midsummer Night's Sex Comedy 1982,  PG)
63
Requiem for a Dream 2000,  R)
64
Finding Neverland 2004,  PG)
65
Dragonheart 1986,  PG-13)
66
Rollercoaster 1977,  PG)
Rollercoaster
I like this one...supsense and acition
67
Elephant Walk 1954,  Unrated)
Elephant Walk
I really like this movie...a classic
68
Babar - The Movie 1988,  G)
Babar - The Movie
Good one
69
Mysterious Island 1961,  PG)
Mysterious Island
Love this movie
70
Mary of Scotland 1936,  Unrated)
Mary of Scotland
Sounds good with excellent cast
71
Murder, My Sweet 1944,  Unrated)
Murder, My Sweet
Classic
72
84 Charing Cross Road 1987,  PG)
84 Charing Cross Road
Excellent movie and cast
73
A Man for All Seasons 1966,  G)
A Man for All Seasons
Great historical movie
74
Kiss Me Kate 1953,  Unrated)
Kiss Me Kate
Great musical with good cast and story (Taming of the Shrew)
75
Bruce Lee - A Warrior's Journey 2000,  Unrated)
Bruce Lee - A Warrior's Journey
Sounds good
76
Dragonslayer 1981,  PG)
77
Scooby-Doo's Spookiest Tales 2000,  Unrated)
78
The Witches 1990,  PG)
79
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
80
Doctor Dolittle 1967,  G)
81
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
82
Lake Placid 1999,  R)
83
The Haunting 1999,  PG-13)
84
The Crocodile Hunter - Collision Course 2002,  PG)
85
White Christmas 1954,  Unrated)
86
Journey to the Center of the Earth 1959,  G)
87
Clash of the Titans 1981,  PG)
88
Oscar 1991,  PG)
89
Piglet's Big Movie 2003,  G)
Piglet's Big Movie
love it
90
All I Want for Christmas 1991,  G)
All I Want for Christmas
I love this movie
91
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
Classic musical...love it
92
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
93
Volcano 1997,  PG-13)
94
An American Tail 1986,  G)
95
The Little Mermaid 1989,  G)
96
Godzilla's Revenge 1969,  G)
97
Son of Godzilla 1967,  PG)
Son of Godzilla
I love this one....lol
98
Protocol 1984,  PG)
99
The Wind and the Lion 1975,  PG)
100
The Librarian: Return to King Solomon's Mines 2006,  Unrated)
101
The Legend of Hell House 1973,  PG)
The Legend of Hell House
Really good, creepy and full of action
102
On a Clear Day You Can See Forever 1970,  G)
On a Clear Day You Can See Forever
I love this movie
103
Godzilla Vs. Destroyah 1995,  Unrated)
104
Eve's Bayou 1997,  R)
105
Don't Drink the Water 1969,  G)
Don't Drink the Water
Really funny
106
There's a Girl in My Soup 1970,  R)
There's a Girl in My Soup
cute and funny
107
Evil under the Sun 1981,  PG)
Evil under the Sun
I love Agatha Christie Movies
108
Mulan II 2004,  G)
Mulan II
Kool movie
109
Cabaret 1972,  PG)
Cabaret
Classic
110
Santa Claus Is Comin' to Town 1970,  Unrated)
Santa Claus Is Comin' to Town
Christmas Classic
111
JFK 1992,  R)
112
An American Tail - The Mystery of the Night Monster 2000,  G)
113
The Entity 1982,  R)
114
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
115
The Last Dragon 1985,  PG-13)
116
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure 2001,  G)
117
Godzilla, King of the Monsters! 1956,  Unrated)
Godzilla, King of the Monsters!
one of the best
118
Tarzan II 2005,  G)
Tarzan II
want to see and buy it
119
Time Bandits 1981,  PG)
120
Flight of the Navigator 1986,  PG)
Flight of the Navigator
kool movie
121
The Flight of Dragons 1982,  Unrated)
The Flight of Dragons
I love thisi movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments