Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  anul8's Rating My Rating
1
Mystic River 2003,  R)
2
The Others 2001,  PG-13)
3
Scream 1996,  R)
4
Scream 3 2000,  R)
5
Scream 2 1997,  R)
6
Shrek 2001,  PG)
7
Shrek 2 2004,  PG)
8
Shrek the Third 2007,  PG)
9
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
10
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
11
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
12
Amores Perros 2000,  R)
13
Y Tu Mamá También 2001,  R)
14
Saw III 2006,  R)
15
Saw II 2005,  R)
16
Saw 2004,  R)
17
Saw IV 2007,  R)
18
Final Destination 3 2006,  R)
19
Final Destination 2000,  R)
20
Final Destination 2 2003,  R)
21
The Butterfly Effect 2004,  R)
22
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
23
Freddy vs. Jason 2003,  R)
24
Lady in the Water 2006,  PG-13)
25
The Crime of Padre Amaro 2002,  R)
26
The Mummy 1999,  PG-13)
27
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
28
Sexo Pudor Y Lagrimas 1999,  R)
29
Babel 2006,  R)
30
Finding Nemo 2003,  G)
31
Stuart Little 1999,  PG)
32
Stuart Little 2 2002,  PG)
33
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
34
The Ring 2002,  PG-13)
35
The Ring Two 2005,  PG-13)
36
La Mujer de Mi Hermano 2005,  R)
37
Bad Boys II 2003,  R)
38
Hannibal 2001,  R)
39
Hannibal Rising 2007,  R)
40
Silent Hill 2006,  R)
41
Dark Water 2002,  PG-13)
42
Dark Water 2005,  PG-13)
43
Open Water 2 (Adrift) 2006,  R)
44
Open Water 2003,  R)
45
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
46
The Crow: Stairway to Heaven ,  G)
47
The Crow: City of Angels 1996,  R)
48
The Crow - Salvation 2000,  R)
49
Norbit 2007,  PG-13)
50
Van Helsing 2004,  PG-13)
51
Van Helsing: The London Assignment 2004,  PG-13)
52
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
53
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
54
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
55
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
56
The Mask 1994,  PG-13)
57
Son of the Mask 2005,  PG)
58
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
59
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
60
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
61
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
62
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
63
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
64
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
65
The Simpsons' Christmas Message 2004,  Unrated)
66
The Transporter 2002,  PG-13)
67
Transporter 2 2005,  PG-13)
68
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
69
Aliens 1986,  R)
70
Alien 1979,  R)
71
Alien Resurrection 1997,  R)
72
Alien3 1992,  R)
73
Predator 1987,  R)
74
Predator 2 1990,  R)
75
The Matrix 1999,  R)
76
The Matrix Revolutions 2003,  R)
77
War of the Worlds 2005,  PG-13)
78
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
79
Rocky Balboa 2006,  PG)
80
Rocky IV 1985,  PG)
81
Rocky 1976,  PG)
82
Rocky V 1990,  PG-13)
83
Rocky III 1982,  PG)
84
Rocky II 1979,  PG)
85
Grease 1978,  PG)
86
The Five Senses 1999,  R)
87
El Mariachi 2001,  R)
88
The Fifth Element 1997,  PG-13)
89
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
90
King Kong 2005,  PG-13)
91
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
92
Resident Evil 2002,  R)
93
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
94
Spider-Man 2002,  PG-13)
95
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
96
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
97
Control 2004,  R)
98
Losing Control 1997,  R)
99
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
100
Mad Love 1995,  PG-13)
101
The Boogeyman 1980,  R)
102
Mad Love (Juana la Loca) 2001,  R)
103
Hard to Die 1990,  R)
104
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
105
Die Hard 1988,  R)
106
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
107
Live Free or Die 2006,  R)
108
Saturday Night Fever 1977,  R)
109
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
110
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
111
The General's Daughter 1999,  R)
112
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
113
Swordfish 2001,  R)
114
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
115
Old Joy 2005,  Unrated)
116
Bad Boys 1995,  R)
117
I, Robot 2004,  PG-13)
118
Enemy of the State 1998,  R)
119
Men in Black II 2002,  PG-13)
120
Hitch 2005,  PG-13)
121
Independence Day 1996,  PG-13)
122
Men in Black 1997,  PG-13)
123
Deepwater 2005,  R)
124
Take the Lead 2006,  PG-13)
125
Matador 1986,  NC-17)
126
The 13th Warrior 1999,  R)
127
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
128
Assassins 1995,  R)
129
The Legend of Zorro 2005,  PG)
130
Catwoman 2004,  PG-13)
131
30 Days 2006,  Unrated)
132
Countess Dracula 1972,  PG)
133
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
134
Troy 2004,  R)
135
True Romance 1993,  R)
136
Man on Fire 2004,  R)
137
Volcano 1997,  PG-13)
138
Alexander the Great 1956,  G)
139
Step Up 2006,  PG-13)
140
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
141
Peter Pan 2003,  PG)
142
Jumanji 1995,  PG)
143
Species 1995,  R)
144
Species III 2004,  R)
145
Species II 1998,  R)
146
Signs 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments