My Favorite Movies


  1. anu2munu
  2. anu

i mostly dont have a specific kinda likin type.i like any gud movie.even if its a thrillr,horror ,romance or a kids 1.

  anu2munu's Rating My Rating
1
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
the best high school stiry ever created .recommende that all kids over 10 should defenitely watch this .
2
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
a very meaningful story.should be sen by all woman
3
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
a very intalectual film.everyone from high school should see it.
4
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
very good .imagination at its depths
5
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
very good filming.excellent extra effects.a very gud relation with the book
6
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
one of the best films of the 20th century .a defenite must see.even after so many years it is still a clear favourite amongst all
7
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
a very good message to england as to see wat becomes of the english language.
8
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
The Guns of Navarone
daring and exciting. a very dramatic capture of actual world war events.
9
Operation Crossbow 1965,  PG-13)
Operation Crossbow
excellent.the way they have shown the way things were done in thoese days of war is remarkable.a defenite must see
10
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
the best harry potter film so far.a must see for all harry potter fans.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments