Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  antilovesong's Rating My Rating
1
2046 2004,  R)
2
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
3
Vertigo 1958,  PG)
4
Oldboy 2004,  R)
5
Brief Encounter 1945,  Unrated)
6
Control 2007,  R)
7
Almost Famous 2000,  R)
8
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
9
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
10
Casablanca 1942,  PG)
11
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
12
Once 2007,  R)
13
The Notebook 2004,  PG-13)
14
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
15
Because I Said So 2007,  PG-13)
16
Brokeback Mountain 2005,  R)
17
When Harry Met Sally 1989,  R)
18
Brick 2006,  R)
19
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
20
Hotel Chevalier 2007,  R)
21
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
22
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
uno dei film migliori del 2008.
23
The Fall 2006,  R)
The Fall
profondamente amato.
24
Dedication 2007,  R)
Dedication
penso di essere innamorata. non importa se sia o meno obiettivamente valido.
25
Half Nelson 2006,  R)
Half Nelson
mi prenderei a schiaffi per aver rimandato tanto la visione.
26
Psycho 1960,  R)
27
La Jetée (The Pier) 1962,  Unrated)
28
In Search of a Midnight Kiss 2007,  Unrated)
29
Birds of America 2007,  R)
30
Boy A 2007,  R)
31
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 2007,  Unrated)
32
Synecdoche, New York 2008,  R)
Synecdoche, New York
se questo film l'avessi visto l'anno scorso, sarebbe entrato nella top-five (se a prescindere fossi stata capace di farne una, s'intende).
33
Persona 1966,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments