Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  AnthonyPo's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
DA BEST
2
Glory 1989,  R)
3
The Last Samurai 2003,  R)
4
Gladiator 2000,  R)
5
300 2007,  R)
300
Bsta Mganda
6
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
7
Transformers 2007,  PG-13)
8
Saving Private Ryan 1998,  R)
9
King Arthur 2004,  PG-13)
10
Taegukgi (Brotherhood) (Taegukgi hwinalrimyeo) 2004,  R)
11
Troy 2004,  R)
12
The Patriot 2000,  R)
13
The Godfather 1972,  R)
14
The Godfather, Part II 1974,  R)
15
The Godfather, Part III 1990,  R)
16
Scarface 1983,  R)
17
Red Cliff (Chi Bi) 2008,  R)
18
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
19
Underworld 2003,  R)
20
Underworld: Evolution 2006,  R)
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
24
We Were Soldiers 2002,  R)
25
Cinderella Man 2005,  PG-13)
26
Enemy at the Gates 2001,  R)
27
Hellraiser 1987,  R)
28
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
29
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
30
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
31
Hellraiser: Prophecy 2006,  Unrated)
32
Rocky 1976,  PG)
33
Rocky II 1979,  PG)
34
Rocky III 1982,  PG)
35
Rocky IV 1985,  PG)
36
Rocky V 1990,  PG-13)
37
Hitler: The Rise of Evil 2003,  Unrated)
38
Patton 1970,  PG)
39
The Insider 1999,  R)
40
Ran 1985,  R)
41
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980,  PG)
42
Once Upon a Time in China 1991,  R)
43
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
44
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) 1993,  R)
45
Once Upon a Time in China 4 (Wong Fei Hung ji sei: Wong je ji fung) 1993,  R)
46
The Matrix 1999,  R)
47
The Matrix Reloaded 2003,  R)
48
The Matrix Revolutions 2003,  R)
49
Batman Begins 2005,  PG-13)
50
The Dark Knight 2008,  PG-13)
51
Genghis Khan: Terror and Conquest 1995,  Unrated)
52
Gods and Generals 2003,  PG-13)
53
They Died with Their Boots On 1941,  Unrated)
54
Gettysburg 1993,  PG)
55
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
56
Zatôichi 1989,  Unrated)
57
Zatoichi The Fugitive 1963,  Unrated)
58
Zatoichi's Flashing Sword 1964,  Unrated)
59
Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman 1971,  Unrated)
60
Hero 2002,  PG-13)
61
Taken 2008,  PG-13)
62
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
63
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
64
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
65
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
66
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
67
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
68
El Cid 2008,  Unrated)
69
Ben-Hur 1959,  G)
70
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
71
Earthsea 2004,  Unrated)
72
Blood Diamond 2006,  R)
73
Tears of the Sun 2003,  R)
74
The Rock 1996,  R)
75
Sleepy Hollow 1999,  R)
76
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
77
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
78
The Ninth Gate 1999,  R)
79
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
80
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
81
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
82
Clash of the Titans 1981,  PG)
83
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
84
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
85
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
86
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
87
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
88
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
89
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments