My Favorite Movies


  antenehmesfen's Rating My Rating
1
Enemy at the Gates 2001,  R)
2
The Last Samurai 2003,  R)
3
King Arthur 2004,  PG-13)
4
The Patriot 2000,  R)
5
Anna and the King 1999,  PG-13)
6
The Pianist 2002,  R)
7
Escape From Sobibor 1987,  PG)
8
Valkyrie 2008,  PG-13)
9
Lion of the Desert (Omar Mukhtar) 1981,  PG)
10
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
13
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
14
Mongol 2008,  R)
15
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
16
Blood Diamond 2006,  R)
17
The Four Feathers 2002,  PG-13)
18
Colditz 2005,  R)
19
The Great Escape 1963,  Unrated)
20
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
21
Cold Mountain 2003,  R)
22
Phenomenon 1996,  PG)
23
Shooter 2007,  R)
24
The Dark Knight 2008,  PG-13)
25
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
26
The Butterfly Effect 2004,  R)
27
The Shawshank Redemption 1994,  R)
28
The Quick and the Dead 1995,  R)
29
The Hurricane 1999,  R)
30
Training Day 2001,  R)
31
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
32
Spy Game 2001,  R)
33
The Matrix Reloaded 2003,  R)
34
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
35
The Ring 2002,  PG-13)
36
The Manchurian Candidate 2004,  R)
37
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
38
Kingdom of Heaven 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments