My Favorite Movies


  Anrkist's Rating My Rating
1
Trainspotting 1996,  R)
2
SLC Punk 1998,  R)
3
Snatch 2001,  R)
4
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
7
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
8
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
9
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
18
Batman 1989,  PG-13)
19
The Matrix 1999,  R)
20
The Matrix Reloaded 2003,  R)
21
American Beauty 1999,  R)
22
X-Men 2000,  PG-13)
23
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
24
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
25
Cast Away 2000,  PG-13)
26
American Pie 1999,  R)
27
Gladiator 2000,  R)
28
Rocky 1976,  PG)
29
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
30
Donnie Darko 2001,  R)
31
American History X 1998,  R)
32
The Breakfast Club 1985,  R)
33
American Hardcore 2006,  PG)
34
28 Days Later 2002,  R)
35
28 Weeks Later... 2007,  R)
36
Aliens 1986,  R)
37
All the President's Men 1976,  PG)
38
American Psycho 2000,  R)
39
American Psycho II: All American Girl 2002,  R)
40
Antitrust 2001,  PG-13)
41
Apocalypse Now 1979,  R)
42
Army of Darkness 1993,  R)
43
Back to the Future 1985,  PG)
44
Big Fish 2004,  PG-13)
45
The Big Lebowski 1998,  R)
46
Black Hawk Down 2001,  R)
47
Blade Runner 1982,  R)
48
Bloody Sunday 2002,  R)
49
Blown Away 1994,  R)
50
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
51
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
52
Bowling for Columbine 2002,  R)
53
Brazil 1985,  R)
54
Brother From Another Planet 1984,  R)
55
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
56
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
57
Children Underground 2001,  Unrated)
58
A Christmas Story 1983,  PG)
59
A Clockwork Orange 1971,  R)
60
Crossroads 1986,  R)
61
Cry-Baby 1990,  PG-13)
62
Dawn of the Dead 1978,  R)
63
Day of the Dead 1985,  Unrated)
64
Dead or Alive: Final 2002,  Unrated)
65
Die Hard 1988,  R)
66
Donnie Brasco 1997,  R)
67
Equilibrium 2002,  R)
68
Evil Dead 2 1987,  R)
69
The Exorcist 1973,  R)
70
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
71
The Fifth Element 1997,  PG-13)
72
Fight Club 1999,  R)
73
The Final Sacrifice (Quest for the Lost City) 1990,  PG-13)
74
Finding Neverland 2004,  PG)
75
Flash Gordon 1980,  PG)
76
From Hell 2001,  R)
77
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giů la testa) 1972,  PG)
78
Gleaming the Cube 1989,  PG-13)
79
The Godfather 1972,  R)
80
GoodFellas 1990,  R)
81
Grass 1999,  R)
82
Groundhog Day 1993,  PG)
83
Heat 1995,  R)
84
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
85
Interview with the Vampire 1994,  R)
86
Jaws 1975,  PG)
87
JFK 1992,  R)
88
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
89
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
90
Léon (The Professional) 1994,  R)
91
Land of the Dead 2005,  R)
92
A Life Less Ordinary 1997,  R)
93
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
94
Lost In Translation 2003,  R)
95
Minority Report 2002,  PG-13)
96
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
97
Natural Born Killers 1994,  R)
98
Network 1976,  R)
99
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
100
The Ninth Gate 1999,  R)
101
North by Northwest 1959,  Unrated)
102
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
103
Old School 2003,  R)
104
Oldboy 2004,  R)
105
The Others 2001,  PG-13)
106
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Piů) 1965,  R)
107
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
108
Platoon 1986,  R)
109
Pulp Fiction 1994,  R)
110
Requiem for a Dream 2000,  R)
111
Reservoir Dogs 1992,  R)
112
Rudy 1993,  PG)
113
Saekjeuk shigong (Sex Is Zero) 2002,  Unrated)
114
Saving Private Ryan 1998,  R)
115
Seven (Se7en) 1995,  R)
116
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
117
Shaun of the Dead 2004,  R)
118
The Shawshank Redemption 1994,  R)
119
The Silence of the Lambs 1991,  R)
120
Sin City 2005,  R)
121
Stand by Me 1986,  R)
122
Strange Days 1995,  R)
123
Taxi Driver 1976,  R)
124
There's Something About Mary 1998,  R)
125
Velvet Goldmine 1998,  R)
126
WarGames (War Games) 1983,  PG)
127
Waterworld 1995,  PG-13)
128
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
129
XXX 2002,  PG-13)
130
Unforgiven 1992,  R)
131
Unbreakable 2000,  PG-13)
132
TRON 1982,  PG)
133
Top Gun 1986,  PG)
134
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
135
Tombstone 1993,  R)
136
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
137
The Thing 1982,  R)
138
Repo Man 1984,  R)
139
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
140
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
141
Dog Day Afternoon 1975,  R)
142
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
143
The Shining 1980,  R)
144
Glory 1989,  R)
145
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984,  R)
146
Wizards 1977,  PG)
147
The Usual Suspects 1995,  R)
148
Memento 2000,  R)
149
Pi 1998,  R)
150
Rude Boy 1980,  R)
151
Sid & Nancy 1986,  R)
152
3:10 to Yuma 2007,  R)
153
Azumi 2: Death or Love 2005,  Unrated)
154
Raising Arizona 1987,  PG-13)
155
Space Mutiny 1999,  PG-13)
156
Santa Claus 1959,  Unrated)
157
Laserblast 2000,  PG)
158
Tangents (Time Chasers) 1994,  PG-13)
159
Overdrawn at the Memory Bank 1983,  Unrated)
160
Hobgoblins 1987,  R)
161
The Touch of Satan (Curse of Melissa) 1970,  PG)
162
Soultaker 1990,  PG-13)
163
Merlin's Shop of Mystical Wonders 1996,  Unrated)
164
Boggy Creek 2 - and the Legend Continues... 1984,  PG)
165
Ex Drummer 2007,  Unrated)
166
Romper Stomper 1993,  NC-17)
167
This Is England 2006,  Unrated)
168
Suburbia 1983,  R)
169
Pirates of Silicon Valley 1999,  Unrated)
170
Hackers 1995,  PG-13)
171
Real Genius 1985,  PG)
172
Office Space 1999,  R)
173
Dark City 1998,  R)
174
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
175
Time Bandits 1981,  PG)
176
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
177
Gattaca 1997,  PG-13)
178
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
179
Tideland 2005,  R)
180
A Scanner Darkly 2006,  R)
181
Airborne 1993,  PG)
182
Thrashin' 1986,  PG-13)
183
Suicide Club 2002,  R)
184
Shutter (They Are Around Us) 2005,  R)
185
Wild in the Streets 1968,  R)
186
Heathers 1988,  R)
187
Event Horizon 1997,  R)
188
Red Planet 2000,  PG-13)
189
Gandahar (Light Years) 1988,  PG)
190
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film 2000,  R)
191
King Kong 2005,  PG-13)
192
Shallow Grave 1994,  R)
193
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
194
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
195
Mad Max 1979,  R)
196
The Terminator 1984,  R)
197
War of the Worlds 2005,  PG-13)
198
Planet of the Apes 1968,  G)
199
Total Recall 1990,  R)
200
Akira 1988,  R)
201
Sunshine 2007,  R)
202
The 13th Warrior 1999,  R)
203
Beowulf 2007,  PG-13)
204
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
205
The Dark Knight 2008,  PG-13)
206
Full Metal Jacket 1987,  R)
207
Dune 1984,  PG-13)
208
Batman Begins 2005,  PG-13)
209
Solaris 2002,  PG-13)
210
Alien 1979,  R)
211
Hell Comes to Frogtown 1988,  R)
212
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
213
Heavy Metal 1981,  R)
214
The Last Dragon 1985,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments