My Favorite Movies


  annybeejay's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
The ultimate movie! This is my all time favourite.
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
6
Ben Hur 2003,  Unrated)
7
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
8
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
9
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
A great movie
10
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
Driving Miss Daisy
One of hollywood's best
11
Enter the Dragon 1973,  R)
12
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
13
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
No guts, no glory! Beautiful movie.
14
The Matrix 1999,  R)
15
The Matrix Revolutions 2003,  R)
16
The Matrix Reloaded 2003,  R)
17
The Silence of the Lambs 1991,  R)
18
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
19
Come September 1961,  Unrated)
20
Panic Room 2002,  R)
21
Die Hard 1988,  R)
22
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
23
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
24
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
25
Rambo III 1988,  R)
26
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
27
Death Wish 1974,  R)
28
Forrest Gump 1994,  PG-13)
29
The Bone Collector 1999,  R)
30
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
I love this movie!
31
Finding Nemo 2003,  G)
32
Assault on Precinct 13 2005,  R)
33
Assault on Precinct 13 1976,  R)
34
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
35
Pretty Woman 1990,  R)
36
Live and Let Die 1973,  PG)
37
100 Rifles 1969,  PG)
38
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
39
The Godfather 1972,  R)
40
The Godfather, Part II 1974,  R)
41
The Godfather, Part III 1990,  R)
42
Predator 1987,  R)
43
Predator 2 1990,  R)
44
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
45
The Terminator 1984,  R)
46
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
47
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
48
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
49
Jurassic Park 1993,  PG-13)
50
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
51
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
52
X-Men 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments