My Favorite Movies


  annim87's Rating My Rating
1
Tuntematon sotilas (The Unknown Soldier) 1955,  Unrated)
Tuntematon sotilas (The Unknown Soldier)
The best movie ever made (in Finland)! Extremely funny and also sad at the same time. There's no way some other motion picture will be more great than this. I LOVE IT!
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
I almost start crying even though I only see the cover. Russell Crowe and Joaquin Phoenix did a fantastic jod!
3
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Beautiful movie... and sad. One of the best movies on earth.
4
The English Patient 1996,  R)
The English Patient
Wau! Ralph Fiennes was...his performence.... was....was..... breath taking! One of the most amazing movies I've seen!
5
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
The best anime movie! And I really mean THE BEST! The amazing songs make everything even more better!
6
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
The Nutty Professor
Jerry Lewis, what more can I say? The best comedien ever and the best comedy I've seen:D
7
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Michael Keaton as Batman and Jack Nicholson as Joker!!! Best Batman movie ever and the best hero movie ever!
8
American History X 1998,  R)
American History X
This movie really took my breath away! For a while;) Edward and Edward did a fantastic performence!
9
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
I love Peter Jackson's movies! King Kong (the gorilla I mean.. but of cource the movie etc. too) should be nominated for an oscar;D Andy Serkis is the best!
10
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Wau! An awesome movie!
11
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Great cast = Great movie! Great story = What a movie!
12
Snatch 2001,  R)
Snatch
Ridiculous! Really funny:D :D And one of the most amazing cast and music! Snatch is deffinately one of my favourites!
13
Black Beauty 1994,  G)
Black Beauty
A Touching Movie. The best word to describe this must be B.E.A.U.T.I.F.U.L.
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Oh my god! I missed Jack Sparrow so much allready:D This was THE BEST movie I've seen this year! Absolutely!
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
!!!!! I loved this! Someone say that there is too much things happening in this amazing movie, but I don't think so at all! A perfect ending for amazing movies! But is this going to be the LAST one? Who knows...;D
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Jack Sparrow is the best character in a movie for a while... for a looooong while!
17
Conspiracy Theory 1997,  R)
Conspiracy Theory
:) Interesting, in deed! One of my favourite movies! Mel And Julia really did their work well!
18
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
Wonderful cast and a different way of telling a story!
19
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
A beautiful, but sad movie:) Nicole Kidman and Ewan McGregor sang really well!!
20
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
A Legend for a big reason!
21
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Ooooh! I can't find any words (because it was soooo good)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments