My Favorite Movies


  annerkey29's Rating My Rating
1
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
The Sons of Katie Elder
One of my faves from when I was a kid.
2
The African Queen 1952,  Unrated)
The African Queen
One of the best Bogart movies. So funny and they played it so straight. Love it.
3
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
How dare I not have rated this sooner!!! Shocking, I must go punish myself. This movie is cinema brilliance, like others are saying-epic. Not only is it Charlton Heston, but the chariot race scene/sequence is the greatest scene in cinema history (in my opinion). Especially the scale of it, and it isn't computer generated. It's all set and people and paintings and horses. I have seen this movie too many times to count over my life and it is always one I look at for how a movie should be made.
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Film making at it's best...Especially the crew from WETA.
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The first, classic childhood defining movie.
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Ok, I am feeling moderately generous to Pirates 3. Still pissed about the Norrington thing. Other than that, really liked it. Didn't feel like 3 hours to me. Probably will like it more after I see it a few times, except the Norrington thing. Told ya I'd change it.
7
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Love it love it love it. Could sing along all day, and watch it a million times.
8
North & South 2005,  Unrated)
North & South
Love love love love love it. Think I can say it anymore? I love Jane Eyre and all the Austen's, but I thought I should branch out and thanks to IMDB message boards I found this and loved it. Very clean, good love story, sigh. Need to go watch it again....
9
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
10
Jane Eyre 2007,  Unrated)
Jane Eyre
Ok, got a bit too heated up near the middle, caused a bit of a stir amongst the book fans, but the acting is amazing and the chemistry between the leads is enough to make up for that. My favorite version due to the believability of the actors. The 1983 with Timothy Dalton was good too but lacked the believability.
11
The Fall 2006,  R)
The Fall
Wow, one of the most beautifully filmed movies I have seen. Just in the opening sequence alone, wow. Lee Pace is quickly rising up my list of fave actors, he was amazing in this film. The little girl was great. The acting was all great. The locations, they location scouts were amazing. From what I heard all the scenic effects (except the scene wipes) were actually locations and great camera positions, not special effects. Really loved this movie, so glad I finally watched it. I brought it home twice and fell asleep before it even started last time.
12
Persuasion 1995,  PG)
Persuasion
Great film. The budget was really low and all the lighting was natural, which added to the effect. Love it.
13
The Aristocats 1970,  G)
The Aristocats
Love it love it love it. Was always one of my fave Disney cartoons. I have all the cats in stuffed animal form, so yeah. Love it.
14
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
Probably my favorite Disney, or right up there with the Aristocats, and Beauty and the Beast, and Cinderella.
15
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
One of my favorites in general. Love it, laugh every time.
16
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
17
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
I honestly loved this movie. I thought it was brilliant (no pun intended). I love directors who are fearless with the camera, and the camera was upside down in spots and the angles were fantastic. Some familiar plot points, but all in all I loved it. I was tired when I started it, but by the end I was sitting up straight and really into it. Love it, love it, love it.
18
Death at a Funeral 2007,  R)
Death at a Funeral
I laughed so hard, I had to use a pillow to muffle it (my parents were in bed). I have nothing else to say about it really, except Alan Tudyk was freaking hilarious, not that I wanted to see his bum but oh well. The opening credits was brilliant (I thought), following the the coffin (chalk drawing) on it's way to the house complete with roundabouts and wrong turns. Ha ha, then it gets there and mayhem ensues...no spoilers here. Not for everyone, swearing, drug use and nudity, British humour. Oh yeah, hee hee. I almost peed my pants laughing, and it was just as funny the next time I saw it.
19
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
Alan Tudyk?! I'm so there...

Fantastic. Haven't seen a good western in years, especially one with good characters and character development, and 2 of the greatest most versatile actors today.
20
Cat Ballou 1965,  Unrated)
Cat Ballou
Classic, and funny.
21
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Cried my eyes out, love this movie. I could watch it a million times.
22
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Great movie. Bogart, Bergman, Rains, Lorre-enough said.
23
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
24
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
I really loved it, Sean Bean, Christian Bale. Yeah, the only good movie Kurt Wimmer has done to date (that I'm aware of). The choreography for the fights was pretty amazing, and of course the kicking down the door scene.
25
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
One of the definitive movies of my formative years. I still love ET and even though I know what happens, I still want to cry...
26
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Pfffttt... It's Gone With the Wind, definitive original sweeping epic with a freaking great cast. Need I say more?
27
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
I love it, soundtrack especially.
28
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
There really is nothing I can say. All different love stories, and I loved this movie.
29
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
This movie has an amazing cast, great story. It makes me bawl like a baby every time. Love it.
30
The Last of the Mohicans 1992,  R)
31
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I was a little worried in the opening scene, but those fears were soon alleviated. Being raised on the books, I was very worried, but when I saw the mothballs fall out of the wardrobe, it was all good. I just wish they didn't try to be LOTR. Still loved it though.
32
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Liked it more than Pirates 1 and why haven't I rated it sooner? Bill Nighy-rocked, Tom Hollander-brilliant, Jack Davenport-fantastic, best character development in the whole movie.
33
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This movie was well done, even if you didn't like the story. The effects, acting (ok, Johnny Depp and Geoffry Rush alone's acting made it worth watching), and the scenery...mmm...ocean...
34
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
My fave of the original trilogy. I still say the lines along with the movie...
35
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
It's freaking well Star Wars and the beginning of Vader & the twins...Need I say more?
36
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
again, great stuff.
37
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
38
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Worst of the prequels, but it's growing on me...
39
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
40
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
41
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
This was a great movie.
42
Cars 2006,  G)
Cars
Loved it. Especially the Schumi car :).
43
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Love this movie. It was the last of the weekend movies and I started it at 10 pm. I didn't stop at all, even though I had to pee really badly. I was that into it.
44
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Love it, great cast and in general, a good movie.
45
Braveheart 1995,  R)
46
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Yeah, I give it 5. Leo's best movie (or one of). Actors were great, script was good, not preachy. Harsh though. Some scenes were very hard to watch, but one of the best of last year, if not the best.
47
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
Ha! I had this down as not interested. Now that I've seen it I really enjoyed it. I had no idea Ryan Reynolds was that funny.
48
Memento 2000,  R)
49
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I love Firefly=I love Serenity. Can't wait for the 2 disc DVD.
50
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Brilliant and definitive. Gotta love the Python boys. Highly recommend if you like British comedy.
51
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I love it. I saw the stage play twice in Vancouver, must say that even with the mask on Mr Butler stole the show. During the Masquerade scene when he looked at Christine (Emmy Rossum) makes me hold my breath every time. Needed a better Raoul (sorry, but Patrick Wilson is to flat of an actor, but boy can he sing).
52
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
My sis and I used to sing along. This one's a classic. Love it.
53
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Not huge spoilers in here for most people. It's also probably not a good idea for kids to watch it, sure it's PG-13, but there are a bit of scary stuff in it. All righty, where to begin. Aaron Eckhart stole the show, get over it folks. Heath was great, didn't think of the Joker/Heath connection at all, which is good wasn't a distraction and meant that he did his job and did it brilliantly. Back to Aaron E. though. Like I said he stole the show. The journey over the course of the movie that his character took and to make it that believable was a mark of excellence. For the record I am not a huge fan of his, but there is no denying how good he was. Maggie Gyllenhaal was a good replacement for Katie Holmes, she came in did the job, character felt much the same as in Batman Begins, so she was excellent as well (another one that I am not a big fan of, but can't deny she is good). Christian Bale, Michael Caine and Morgan Freeman were great, Cillian Murphy's brief moment was fantastic (although he seemed too normal again after BB, but there could be an explanation that we didn't get). The effects were good, a little unbelievable in spots (ahem, Two Face's eye), but mostly were great. It was interesting how some people died in nasty ways, but you never really got to see it. I liked that. A thinking movie, not a fluffy all style no substance popcorn summer flick, which is a lot of the reason why I love it.
54
A League of Their Own 1992,  PG)
55
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Brilliant. Not for everyone, lots of language and violence. Loved it.
56
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Brilliant, everything since is trying (and mostly failing) to be this movie. Full of flaws? Yes, but come on even I barely figured it out before the end. Even then, I wasn't 100% sure.
57
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Not the greatest, but a classic. I loved this one when I was younger.
58
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
Like this one, highly entertaining.
59
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Loved it, more than The Illusionist, and I really liked that one.
60
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Love it. Funny, sweet, action. It's got everything, including ROUS's.
61
Trainspotting 1996,  R)
62
Australia 2008,  PG-13)
Australia
Not perfect, but I loved it. Someone else said all the girls should watch it to stare at Hugh's hot bod. That's funny, I thought something along those lines as those scenes came up. Hee hee. I love Baz Luhrmann films (I have all of his previous ones, ok it's only 3 but who cares) and this will definitely be joining the collection. There isn't heaps of action, and the bombing comes well after the cattle drive, despite how it comes across in the synopsis. The kid was amazing, especially for his first film role, wow. David Wenham was fantastically nasty. Interesting film all around.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments