Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  annapurple1's Rating My Rating
1
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
LOVE IT
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
5
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
6
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
7
My Neighbor Totoro 1988,  G)
8
Shrek 2 2004,  PG)
9
Catwoman 2004,  PG-13)
10
The Passion of the Christ 2004,  R)
11
Open Season 2006,  PG)
12
The Pink Panther 2006,  PG)
13
Wrong Turn 2003,  R)
14
Hidalgo 2004,  PG-13)
15
Fantastic Four 2005,  PG-13)
16
Treasure Planet 2002,  PG)
17
The Lion King 1994,  G)
18
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
19
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
21
High School Musical 2006,  G)
22
Hoodwinked 2006,  PG)
23
The Three Musketeers 1973,  PG)
24
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
25
Men in Black II 2002,  PG-13)
26
X-Men 2000,  PG-13)
27
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
28
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
29
Big Momma's House 2000,  PG-13)
30
Mean Girls 2004,  PG-13)
31
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
32
Rush Hour 1998,  PG-13)
33
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
34
House of Sand and Fog 2003,  R)
35
Scooby-Doo 2002,  PG)
36
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
37
Scooby-Doo on Zombie Island 1998,  Unrated)
38
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
39
Over the Hedge 2006,  PG)
40
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
41
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
42
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
43
Pokemon 3: The Movie 2001,  G)
44
Pokemon - Jirachi Wish Maker 2004,  Unrated)
45
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)
46
Pokémon 4Ever 2002,  G)
47
Pokemon Heroes 2003,  G)
48
Pokemon - Destiny Deoxys 2005,  Unrated)
49
Pokemon - Mewtwo Returns 1997,  Unrated)
50
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
51
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
52
Agent Cody Banks 2003,  PG)
53
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
54
Wedding Crashers 2005,  R)
55
Ice Princess 2005,  G)
56
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
57
Ice Age 2002,  PG)
58
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
59
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
60
The Princess Diaries 2001,  G)
61
The Princess Bride 1987,  PG)
62
Are We There Yet? 2003,  PG)
63
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
this is like THE SADDESTMOVIE EVA!!!!!!!
64
Love Comes Softly 2003,  Unrated)
Love Comes Softly
the best
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
65
Love's Long Journey 2005,  Unrated)
66
Black Beauty 1994,  G)
67
The Young Black Stallion 2003,  G)
68
The Black Stallion 1979,  G)
69
The Cutting Edge: Going for the Gold 2006,  PG-13)
70
Seabiscuit 2003,  PG-13)
71
Little Man 2006,  PG-13)
72
White Chicks 2004,  PG-13)
73
Enough 2002,  PG-13)
74
Shrek 2001,  PG)
75
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
76
Brother Bear 2003,  G)
77
Brother Bear 2 2006,  G)
78
Men in Black 1997,  PG-13)
79
Shooter 2007,  R)
80
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
THIS MOVIE IS LIKE 3 TIMES BETTER THEN POC3!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
81
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
82
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
this movie is soooooo good, its even better then POC3!!!!!! if that movie is to die for..........imagine this!!!
83
The Missing 2003,  R)
84
High School Musical 2 2007,  G)
85
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
best movie ever
86
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
87
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
88
Cloverfield 2008,  PG-13)
89
I Am Legend 2007,  PG-13)
90
National Treasure 2004,  PG)
91
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
92
Kung Fu Panda 2008,  PG)
93
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
Of Mice and Men
loved it!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments