My Favorite Movies


  annandyie's Rating My Rating
1
Grease 1978,  PG)
2
Top Gun 1986,  PG)
3
Wedding Crashers 2005,  R)
4
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
5
Muriel's Wedding 1994,  R)
6
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
7
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
8
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
9
Home Alone 1990,  PG)
10
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
11
Fly Away Home 1996,  PG)
12
Bring It On 2000,  PG-13)
13
White Chicks 2004,  PG-13)
14
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
15
Toy Story 1995,  G)
16
Toy Story 2 1999,  G)
17
A Cinderella Story 2004,  PG)
18
Oliver! 1968,  G)
19
My Girl 1991,  PG)
20
Just Married 2003,  PG-13)
21
Annie 1981,  PG)
22
Just Friends 2005,  PG-13)
23
The Full Monty 1997,  R)
24
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
25
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
26
Shrek 2001,  PG)
27
Shrek 2 2004,  PG)
28
Keeping Mum 2005,  R)
29
Scary Movie 2000,  R)
30
Scary Movie 2 2001,  R)
31
Scream 1996,  R)
32
Scream 2 1997,  R)
33
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
34
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
35
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
i love this
36
There's Something About Mary 1998,  R)
37
The Wizard of Oz 1939,  G)
38
In & Out 1997,  PG-13)
39
Cocktail 1988,  R)
40
Cool Runnings 1993,  PG)
41
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
42
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
43
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
44
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
45
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
46
She's All That 1999,  PG-13)
47
Jingle All the Way 1996,  PG)
48
Die Hard 1988,  R)
49
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
50
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
51
Big Momma's House 2000,  PG-13)
52
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
53
Ghost Ship 2002,  R)
54
Ghost 1990,  PG-13)
55
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
56
Sugar & Spice 2001,  PG-13)
57
The Hot Chick 2002,  PG-13)
58
The Princess Diaries 2001,  G)
59
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
60
Ice Princess 2005,  G)
61
Cats & Dogs 2001,  PG)
62
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
63
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
64
50 First Dates 2004,  PG-13)
65
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
66
The Cable Guy 1996,  PG-13)
67
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
68
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
69
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
70
Legally Blonde 2001,  PG-13)
71
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
72
Hocus Pocus 1993,  PG)
73
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
74
The Sound of Music 1965,  G)
75
Far and Away 1992,  PG-13)
76
Gremlins 1984,  PG)
77
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
78
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
79
Into the West 1993,  PG)
80
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
i love that film
81
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
82
Armageddon 1998,  PG-13)
83
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
Father of the Bride Part II
i love this film
84
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
i love this film
85
Baby's Day Out 1994,  PG)
86
Prom Night 2008,  PG-13)
Prom Night
love this
87
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
i love this movies i seen it so many time it the best one
88
The Guru 2002,  R)
89
The Snapper 1993,  R)
The Snapper
i love this
90
Sister Act 1992,  PG)
91
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
it was really good
92
Grease 2 1982,  PG)
93
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
love it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments