My Favorite Movies
I'm not totally sure the order's right, but this is pretty much my top 12. *NB. when I say 'Evil Dead', 'Spider-Man', and 'LOTR', I include the sequels. When I say 'The Land Before Time', I do NOT.
| annagod's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 2 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 3 |
Fargo 1996, R) |
|
| 4 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 5 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 6 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 7 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 8 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 9 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 11 |
The Land Before Time 1988, G) |
|
| 12 |
The Descent 2005, R) |












