My Favorite Movies


  annaboston's Rating My Rating
1
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
Coolest film in the world. So non PC it is great cave man stuff, well cool and the tomato sauce blood is the business GREAT GREAT GREAT
2
Salvador 1986,  R)
Salvador
Great film from a different perspective. Best part is when the snooty lady reporter gets spiked with LSD minutes before reporting live. Very funny but and eye opener at the same time.
3
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
COOL Good acting xxxx
4
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
FREEEEEEEEEDOMMMMM !!!!!
5
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
A film I have watched over 100 times, the only film with a great sequil, Highly recommended!!!!!!!!
6
Goldfinger 1964,  PG)
7
The Rock 1996,  R)
8
Never Say Never Again 1983,  PG)
9
From Russia With Love 1963,  PG)
10
Rising Sun 1993,  R)
11
The Hunt for Red October 1990,  PG)
12
Just Cause 1995,  R)
13
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
14
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Great for all ages
15
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Clint did yet again a great job!!!!
16
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Brill Cinematography!
17
Pale Rider 1985,  R)
Pale Rider
Clint at his best!!!
18
Heartbreak Ridge 1986,  R)
19
Sudden Impact 1983,  R)
Sudden Impact
Great film watched many times
20
Play Misty for Me 1971,  R)
Play Misty for Me
The type of bird to give a wide berth to ha ha ha
21
The Eiger Sanction 1975,  R)
The Eiger Sanction
Muscles hansom x x x
22
The Gauntlet 1977,  R)
The Gauntlet
Another great one
23
The Rookie 1990,  R)
The Rookie
Clint was great but wrong side kick, should have been Emilio
24
True Crime 1999,  R)
True Crime
Great directorship, watched many times
25
High Plains Drifter 1973,  R)
26
Honkytonk Man 1982,  PG)
27
Magnum Force 1973,  R)
Magnum Force
Yet another great performane
28
Blood Work 2002,  R)
Blood Work
Great film x x x
29
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
30
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
Clint at his best
31
Tightrope 1984,  R)
Tightrope
Freeky but good
32
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
Thunderbolt and Lightfoot
Watched loads of times, v funny
33
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
34
The Enforcer 1976,  R)
The Enforcer
And yes I do have the T-shirt, Cup, Scarf etc ha ha ha
35
The Client 1994,  PG-13)
The Client
Tommy Lee is great in this film, worth a watch.
36
Rules of Engagement 2000,  R)
Rules of Engagement
Samuel is yet again good in this film
37
U.S. Marshals 1998,  R)
U.S. Marshals
Watched as many times as the Fugitive, Brilliant film
38
Volcano 1997,  PG-13)
Volcano
Cheesy but good
39
Under Siege 1992,  R)
Under Siege
Good
40
Blown Away 1994,  R)
Blown Away
watched many times, great film
41
House of Cards 1992,  PG-13)
House of Cards
Only seen once, would love it on DVD, good film
42
The Hunted 2003,  R)
43
Double Jeopardy 1999,  R)
44
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
Cheech & Chong's Next Movie
COOOOOL MAAAAANN!!!
45
The Vanishing 1993,  R)
The Vanishing
Keifer is a meano in this one and is very beleivable
46
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
The Pelican Brief
Only film Julia has played a convincing part, Denzel a bit cheesy but ok.
47
Conspiracy Theory 1997,  R)
Conspiracy Theory
Mel is great in this one, thankfully Julia is not lead role
48
Flatliners 1990,  R)
Flatliners
Kevin Bacon plays a great part in this film, so do the others. pretty good
49
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Great
50
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Great
51
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Well good!!!
52
Blade 1998,  R)
Blade
good film
53
The Driver 1978,  PG)
The Driver
GREAT FILM

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments