Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  anna1239's Rating My Rating
1
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
I loved it! Excellent plot and acting! It can make you realize that what matters most is the people we love. So, when death bereaved Holly of Gerry, she realized how strong her feelings were...
2
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
A very sweet movie that reminds us how stuck we are in our daily routine that we forget te real meaning of life and the simple pleasures it brings on...
3
The Notebook 2004,  PG-13)
4
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
It is one of my favourite movies. Interesting plot & characters, amazing performances. Very touching... I could watch it a million times without getting bored...
5
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
This movie is a hymn to the teenage love and the strong feelings that it brings on.
6
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
This movie is an excellent example of how love can happen to us out of the blue. It also teaches us how to be independent and hopefull. Very cute movie! I really enjoyed it! I tottally recomend it!
7
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
I adore this movie!!! It is full of dance and passion!
8
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
Chasing Liberty
Excellent movie! Romantic and full of adventure! Also, I have never seen so many beautiful places in a movie! Congratulations!
9
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
10
Forrest Gump 1994,  PG-13)
11
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
12
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
I LOVED IT WHEN I FIRST WATCHED IT AND I STILL ADORE IT! Amazing movie! Every child should watch it!
13
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
What an excellent movie! One of the BEST I've ever watced! Perfect for a child. Very educative & also entertaining!
14
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Very sweet movie! :) So touching! It makes me cry every time I watch it!
15
Mulan 1998,  G)
Mulan
Veeery good movie! Ideal for everyone (not only kids)!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments