Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  AnjuMinnal's Rating My Rating
1
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
2
The Edge 1997,  R)
3
The Silence of the Lambs 1991,  R)
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
5
Cape Fear 1991,  R)
6
Citizen X 1995,  R)
7
The Godfather 1972,  R)
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
The Bone Collector 1999,  R)
10
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
11
Cast Away 2000,  PG-13)
12
Gladiator 2000,  R)
13
The Last Castle 2001,  R)
14
City of Angels 1998,  PG-13)
15
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
16
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
17
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
18
Undisputed II: Last Man Standing 2006,  R)
19
The Shawshank Redemption 1994,  R)
20
In the Line of Fire 1993,  R)
21
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
22
The Animal 2001,  PG-13)
23
Meet the Parents 2000,  PG-13)
24
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
25
Scream 1996,  R)
26
Scream 2 1997,  R)
27
Scream 3 2000,  R)
28
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
29
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
30
Saw II 2005,  R)
31
Hostel 2006,  R)
32
Identity 2003,  R)
33
Jaws 1975,  PG)
34
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
35
American Pie 1999,  R)
36
American Pie 2 2001,  R)
37
Cabin by the Lake 2000,  R)
38
Return to Cabin by the Lake 2001,  R)
39
Unfaithful 2002,  R)
40
Basic Instinct 1992,  R)
41
Instinct 1999,  R)
42
Face/Off 1997,  R)
43
Broken Arrow 1996,  R)
44
Hostel: Part II 2007,  R)
45
Men of Honor 2000,  R)
46
Hannibal 2001,  R)
47
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
48
Crimson Tide 1995,  R)
49
U-571 2000,  PG-13)
50
The Hunt for Red October 1990,  PG)
51
Philadelphia 1993,  PG-13)
52
High Crimes 2002,  PG-13)
53
Kiss The Girls 1997,  R)
54
Fei zhou he shang (The Gods Must Be Crazy III) (Crazy Safari) 1991,  Unrated)
55
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
56
The Gods Must Be Crazy II 1990,  PG)
57
The Hot Chick 2002,  PG-13)
58
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
59
Body of Evidence 1993,  R)
60
The Illusionist 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments