Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  anjulinicole's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
3
Finding Neverland 2004,  PG)
4
Charly (A Heartbeat Away) 2002,  PG)
5
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
6
I Am Legend 2007,  PG-13)
7
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
8
UHF 1989,  PG-13)
9
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
10
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
11
Amadeus 1984,  PG)
12
Becoming Jane 2007,  PG)
13
Pride and Prejudice 2005,  PG)
14
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
15
A Walk to Remember 2002,  PG)
16
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
17
Fiddler on the Roof 1971,  G)
18
Singin' in the Rain 1952,  G)
19
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
20
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
21
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
22
City of Angels 1998,  PG-13)
23
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
24
The Singles Ward 2002,  PG)
25
The Best Two Years 2003,  PG)
26
Oscar 1991,  PG)
27
Toy Story 2 1999,  G)
28
Ratatouille 2007,  G)
29
Finding Nemo 2003,  G)
30
Shrek 2001,  PG)
31
Shrek 2 2004,  PG)
32
Peter Pan 2003,  PG)
33
Stardust 2007,  PG-13)
34
The Golden Compass 2007,  PG-13)
35
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
36
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
38
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
39
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
40
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
41
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
45
Spider-Man 2002,  PG-13)
46
Ghost Rider 2007,  PG-13)
47
Iron Man 2008,  PG-13)
48
X-Men 2000,  PG-13)
49
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
50
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
51
The Prestige 2006,  PG-13)
52
The Village 2004,  PG-13)
53
Minority Report 2002,  PG-13)
54
Eragon 2006,  PG)
55
Twilight 2008,  PG-13)
56
Rat Race 2001,  PG-13)
57
The Princess Bride 1987,  PG)
58
Cast Away 2000,  PG-13)
59
Jumanji 1995,  PG)
60
Groundhog Day 1993,  PG)
61
The Truman Show 1998,  PG)
62
Liar Liar 1997,  PG-13)
63
Blast from the Past 1999,  PG-13)
64
Titan A.E. 2000,  PG)
65
Mulan 1998,  G)
66
The Emperor's New Groove 2000,  G)
67
The Iron Giant 1999,  PG)
68
The Prince of Egypt 1998,  PG)
69
The Lion King 1994,  G)
70
A Goofy Movie 1995,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments