Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Anistongirl's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
wow!! this is one of my favorate movies!!
2
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
sooooooo cooooooooooool movie i encourage everyone to watch it!! i can watch it over and over and i won't be bored of it!!
3
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
what a movie!!! wonderful romantic story i love it...
4
Picture Perfect 1997,  PG-13)
Picture Perfect
this is my favorate movie ever for jennifer aniston... i can watch it over and over without getting bored...
5
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
Bride and Prejudice
i really really love this movie it is like pride and prejudice but in india!!
6
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
great love story... i can watch it over and over and never get bored from this movie...
7
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
i like this movie very much
8
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
wow.... awesome...!!!!
9
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
i recently watched it and it is a great movie.... sad but has happy ending...
10
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
The Wedding Planner
i love this movie!!
11
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
a very very very good movie i love it
12
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
America's Sweethearts
wow i love this movie
13
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
i love this movie
14
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
wow i love this movie!!
15
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
Kabhi Khushi Kabhie Gham
wow... i saw it and it is wonderful... all the boys (the heroes) were awesome in this movie... really wow...
16
Mohabbatein 2000,  PG)
Mohabbatein
wow... what a romantic story... even she is dead he is still in love with her... wow... i love this movie very much and i encourage eveyone to see it... so romantic...
17
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
woooooooooooow!! i'm speechless!! i can't describe how cool this movie is!!
18
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) 1999,  Unrated)
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam)
it was great story i wasn't so sure about its end.... she returned to her husband by telling her lover that he taught her how to be in love but her husband taught her how to love....
19
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
Kal Ho Naa Ho
i watched it and it was very romantic and sad movie... but i really love it...
20
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
what a wonderful movie!!
21
Little Women 1994,  PG)
Little Women
oh i love this movie....
22
Taal 2000,  G)
Taal
really great movie... i love it... and i love the scene when they drink cola.. if she drinks a bottle and leave it he will drink in the same bottle...
23
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
woooooooooooooooow
24
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
wooooooooow!!
25
Emma 1996,  PG)
Emma
sooooo romantic and cool movie... it is written by jane austen...
26
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
So interesting movie!!
27
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
wow... awesome... i was so pleased of the ending...
28
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
what a cool movie.... i like it
29
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
yes he didn't die in the end... i love the movie.. has a happy ending...
30
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
wow.. the songs are great... the dancing is so cool... all the movie is fantastic.. i was not intrested in the movie but when i saw it wow.. so cool
31
The Mistress of Spices 2005,  PG-13)
The Mistress of Spices
i saw it.... oh it is amazing movie.. i loved it.. i love aishwarya rai and this movie is so cool..
32
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
i didn't imagine that it would be so cool and amazing movie but it is... really fantastic movie.. the dancing was awesome...
33
Kuch Na Kaho 2003,  G)
Kuch Na Kaho
one of my best movies for aishwarya rai i really loved this movie... after all she acted it with her husband :)
34
Heart of Gold (Dil Ka Rishta) 2003,  Unrated)
Heart of Gold (Dil Ka Rishta)
i've just finished watching it... it is so coool... i loved it.... love you aishwarya rai :)
35
Constantine 2005,  R)
Constantine
really nice one!! :D
36
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Amazing movie!!! i really loved it!!! :D
37
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
i loved this movie... it's perfect... not as the first part but i really enjoyed every single minute watching this movie... i can watch it several times and never get bored of these two parts,,, looking forward to the 3rd part :)
38
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
The Twilight Saga: Eclipse
:)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments