My Favorite Movies
| Animated93's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ponyo 2008, G) |
|
| 2 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 3 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 4 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 5 |
Castle in the Sky 1989, PG) |
|
| 6 |
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984, PG) |
|
| 7 |
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002, G) |
|
| 8 |
My Neighbor Totoro 1988, G) |
|
| 9 |
Kiki's Delivery Service 1989, G) |
|
| 10 |
Gedo senki (Tales from Earthsea) 2006, PG-13) |
|
| 11 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 12 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 13 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 14 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 16 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG) |
|
| 17 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 18 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 19 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 20 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 21 |
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992, PG) |
|
| 22 |
Superbad 2007, R) |
|
| 23 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 24 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 25 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 26 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 27 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 28 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 29 |
The Fly 1986, R) |
|
| 30 |
The Thing 1982, R) |
|
| 31 |
Aliens 1986, R) |
|
| 32 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 33 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 34 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 35 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 36 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 37 |
Flushed Away 2006, PG) |
|
| 38 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 39 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 40 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 41 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 42 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 43 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 44 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 45 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 46 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 47 |
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990, PG) |
|
| 48 |
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991, PG) |
|
| 49 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 50 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 51 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 52 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 53 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 54 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 55 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 56 |
The Secret of NIMH 1982, G) |
|
| 57 |
An American Tail 1986, G) |
|
| 58 |
Cats Don't Dance 1997, G) |
|
| 59 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 60 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 61 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 62 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 63 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 64 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 65 |
Kung Pow! Enter the Fist 2002, PG-13) |
|
| 66 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 67 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 68 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 69 |
A Bug's Life 1998, G) |
|
| 70 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 71 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 72 |
Robin Hood 1973, G) |
|
| 73 |
Pinocchio 1940, G) |
|
| 74 |
The Three Caballeros 1944, G) |
|
| 75 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 76 |
Aladdin and the King of Thieves 1999, G) |
|
| 77 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 78 |
Alice in Wonderland 1951, G) |
|
| 79 |
Peter Pan 1953, G) |
|
| 80 |
The Sword in the Stone 1963, G) |
|
| 81 |
The Rescuers Down Under 1990, G) |
|
| 82 |
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995, G) |
|
| 83 |
Coraline 2009, PG) |
|
| 84 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 85 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988, Unrated)
Studio Ghibli has always been my favorite film company. I had seen most of the Ghibli library up til this film. Many had said that "Grave of the Fireflies" was sad. Being a Studio Ghibli nerd, I finally decided to give it a shot. But I was in for a huge surprise. |
|
| 86 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 87 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 88 |
Shaolin Soccer 2001, PG-13) |
|
| 89 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 90 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 91 |
Monsters vs. Aliens 2009, PG) |
|
| 92 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 93 |
300 2007, R) |
|
| 94 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 95 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 96 |
Terminator Salvation 2009, PG-13) |
|
| 97 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 98 |
The Love Bug 1968, G) |
|
| 99 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 100 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 101 |
Halloween 1978, R) |
|
| 102 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 103 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 104 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 105 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 106 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 107 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 108 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 109 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 110 |
Bedknobs and Broomsticks 1971, G) |
|
| 111 |
James and the Giant Peach 1996, PG) |
|
| 112 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 113 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 114 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 115 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 116 |
Hook 1991, PG) |
|
| 117 |
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009, PG-13) |
|
| 118 |
District 9 2009, R) |
|
| 119 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 120 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 121 |
9 2009, PG-13) |
|
| 122 |
Up 2009, PG) |
|
| 123 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 124 |
TRON 1982, PG) |
|
| 125 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 126 |
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem 2003, Unrated) |
|
| 127 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 128 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 129 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 130 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 131 |
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997, PG) |
|
| 132 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 133 |
The Princess and the Frog 2009, G) |
|
| 134 |
Sherlock Holmes 2009, PG-13) |
|
| 135 |
Shutter Island 2010, R) |
|
| 136 |
Willow 1988, PG) |
|
| 137 |
The Princess Bride 1987, PG) |








































































































































