My Favorite Movies


  animal69er's Rating My Rating
1
Maximum Overdrive 1986,  R)
Maximum Overdrive
love it
2
Blade 1998,  R)
Blade
loved it
3
Stephen King's Desperation 2006,  R)
Stephen King's Desperation
have seen it and it's a real good movie
4
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
loved it
5
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
Friday the 13th Part 3
loved it
6
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
Friday the 13th Part 2
loved it
7
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
Friday the 13th - The Final Chapter
loved it
8
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives
loved it
9
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
Friday the 13th Part VII - The New Blood
loved it
10
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
Friday the 13th, Part V - A New Beginning
loved it
11
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan
loved it
12
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan
dam good movie
13
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
Jason Goes to Hell - The Final Friday
really love this one
14
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
love them
15
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
love it
16
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
loved it
17
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child
loved it
18
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
loved it
19
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
Freddy's Dead - The Final Nightmare
loved it
20
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
dam good movie
21
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
loved it
22
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter 1999,  R)
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter
loved it
23
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 1998,  R)
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money
loved it
24
Red Dawn 1984,  PG-13)
Red Dawn
what can I say really love this one
25
Sleepover Nightmare 2004,  R)
Sleepover Nightmare
good movie
26
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
great movie
27
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
love this movie
28
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
great movie
29
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
good movie
30
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
good movie
31
The Longest Yard 1974,  R)
The Longest Yard
good movie
32
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
dam good movie
33
Walking Tall, Part 2 1975,  PG)
Walking Tall, Part 2
good movie
34
Walking Tall 1973,  R)
Walking Tall
good movie
35
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
dam very good movie
36
Mighty Joe Young 1998,  PG)
Mighty Joe Young
good movie
37
The Mighty Ducks 1992,  PG)
The Mighty Ducks
great movie
38
D2: The Mighty Ducks 1994,  PG)
D2: The Mighty Ducks
great movie
39
D3: The Mighty Ducks 1996,  PG)
D3: The Mighty Ducks
great movie
40
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6)
great movie
41
Highlander 1986,  R)
Highlander
love it
42
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
Highlander II: The Quickening (Highlander 2)
love it
43
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993,  R)
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension)
love it
44
Highlander - Endgame 2000,  R)
Highlander - Endgame
love it
45
Halloween 1978,  R)
Halloween
good movie
46
Halloween - Resurrection 2002,  R)
Halloween - Resurrection
great movie
47
Halloween H2O 1998,  R)
Halloween H2O
love it
48
Halloween II 1981,  R)
Halloween II
love it
49
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
love it
50
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
love it
51
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
Halloween III - Season of the Witch
good movie
52
Adam & Evil (Halloween Camp 2: Scream If You Wanna Die Faster) 2004,  R)
Adam & Evil (Halloween Camp 2: Scream If You Wanna Die Faster)
dam good movie
53
The Crow 1994,  R)
The Crow
dam great movie
54
The Crow: Stairway to Heaven ,  G)
The Crow: Stairway to Heaven
really good movie
55
The Crow: City of Angels 1996,  R)
The Crow: City of Angels
great movie
56
The Crow - Salvation 2000,  R)
The Crow - Salvation
great movie
57
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
The Crow - Wicked Prayer
great movie
58
Half Past Dead 2002,  PG-13)
Half Past Dead
love this movie
59
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) 2006,  R)
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory)
great movie
60
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
dam good movie
61
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
great movie
62
Night of the Living Dead 3D 2006,  R)
Night of the Living Dead 3D
really good movie
63
House on Haunted Hill 1999,  R)
House on Haunted Hill
good movie
64
Hamburger Hill 1987,  R)
Hamburger Hill
love this movie
65
House On Haunted Hill 1959,  PG)
House On Haunted Hill
great movie
66
Puppet Master V (Puppet Master 5: The Final Chapter) 1994,  R)
Puppet Master V (Puppet Master 5: The Final Chapter)
great movie
67
Puppet Master IV (Puppet Master 4) 1993,  R)
Puppet Master IV (Puppet Master 4)
great movie
68
Muppets From Space 1999,  G)
Muppets From Space
great movie
69
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
great movie
70
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
great movie
71
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
great movie
72
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
great movie
73
House of the Dead 2003,  R)
House of the Dead
good movie
74
House Party 1990,  R)
House Party
good movie
75
House Party 3 1994,  R)
House Party 3
good movie
76
House Party 2 1991,  R)
House Party 2
good movie
77
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
loved it
78
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
good movie
79
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
loved it
80
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
loved this movie
81
Puppet Master 1989,  R)
Puppet Master
great movie
82
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations) 1991,  R)
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations)
great movie
83
Puppet Master: The Legacy 2003,  Unrated)
Puppet Master: The Legacy
great movie
84
Puppet Master vs Demonic Toys (Demonic Toys 3) 2004,  Unrated)
Puppet Master vs Demonic Toys (Demonic Toys 3)
good movie
85
Curse of the Puppet Master 1998,  R)
Curse of the Puppet Master
good movie
86
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
great movie
87
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
great movie
88
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
great movie
89
The Amityville Horror 2005,  R)
The Amityville Horror
good movie
90
The Amityville Horror 1979,  R)
91
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
92
Prom Night 1980,  R)
93
Hello Mary Lou: Prom Night II 1987,  R)
94
Prom Night III: The Last Kiss 1989,  R)
95
Prom Night IV: Deliver Us from Evil 1991,  R)
96
ECW One Night Stand (2006) 2006,  Unrated)
97
Children of the Corn 1984,  R)
98
Children of the Corn II: The Final Sacrifice 1992,  R)
99
Children of the Corn 3 - Urban Harvest 1994,  R)
100
Children of the Corn 4 - The Gathering 2001,  R)
101
Children of the Corn 5 - Fields of Terror 1998,  R)
102
Children of the Corn 666: Isaac's Return 1999,  R)
103
Children of the Corn - Revelation 2001,  R)
104
Children of Men 2006,  R)
105
Man's Best Friend 1993,  R)
Man's Best Friend
love this movie
106
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
107
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
108
The Little Vampire 2000,  PG)
The Little Vampire
really good movie
109
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
good movie
110
Embrace of the Vampire 1994,  R)
111
Scooby-Doo and the Legend of the Vampire 2003,  Unrated)
112
Stephen King's It 1990,  Unrated)
113
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
114
The Boogeyman (Stephen King's The Boogeyman) 1982,  Unrated)
115
The Woman in the Room (Stephen King's The Woman in the Room) 1983,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments