My Favorite Movies


  angelique86's Rating My Rating
1
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
2
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
3
The Basketball Diaries 1995,  R)
4
Braveheart 1995,  R)
5
Boys Don't Cry 1999,  R)
6
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
7
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
8
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
9
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
10
Inside Man 2006,  R)
11
Red Dragon 2002,  R)
12
American History X 1998,  R)
13
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
awesome
14
American Pie 1999,  R)
American Pie
laughed until my tummy ached
15
American Pie 2 2001,  R)
16
American Wedding 2003,  R)
17
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
18
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
just awesome. top category
19
Sleepers 1996,  R)
20
Dead Poets Society 1989,  PG)
21
Patch Adams 1998,  PG-13)
22
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
23
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
24
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
25
Blade 1998,  R)
26
Blade: Trinity 2004,  R)
27
Blade II 2002,  R)
28
Underworld 2003,  R)
29
Underworld: Evolution 2006,  R)
30
See No Evil 2006,  R)
31
Cruel Intentions 1999,  R)
32
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
awesome
33
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
34
The Exorcist 1973,  R)
35
Hellraiser 1987,  R)
36
Saw II 2005,  R)
Saw II
excellent
37
Saw 2004,  R)
38
Deep Blue Sea 1999,  R)
39
The Italian Job 2003,  PG-13)
40
Four Brothers 2005,  R)
41
Monsters, Inc. 2001,  G)
42
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
beautiful!
43
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
similiar things that happen in our day to day lives! great!
44
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
great movie and i really enjoyed the effects.
45
Philadelphia 1993,  PG-13)
46
The Hole 2001,  R)
47
The Transporter 2002,  PG-13)
48
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
49
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
50
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
very great effects
51
Walking Tall 2004,  PG-13)
52
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
53
Flushed Away 2006,  PG)
54
Step Up 2006,  PG-13)
55
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
56
Shall We Dance 2004,  PG-13)
57
Van Helsing 2004,  PG-13)
58
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
59
Finding Neverland 2004,  PG)
60
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
super
61
Road Trip 2000,  R)
62
Mindhunters 2005,  R)
63
The Saint 1997,  PG-13)
64
City of Angels 1998,  PG-13)
65
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
66
Seven (Se7en) 1995,  R)
67
The Cell 2000,  R)
68
Saw III 2006,  R)
69
The Cable Guy 1996,  PG-13)
70
Born on the Fourth of July 1989,  R)
71
Rain Man 1988,  R)
72
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
73
The Champ 2005,  PG)
74
The Color Purple 1985,  PG-13)
75
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
76
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
77
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
best movie ever!
78
Losing Isaiah 1995,  R)
79
P2 2007,  R)
80
The Hills Have Eyes 2006,  R)
81
Chicken Little 2005,  G)
82
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
83
Daddy Day Care 2003,  PG)
84
Blood Diamond 2006,  R)
85
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
86
Matilda 1996,  PG)
87
Flipper 1996,  PG)
88
My Girl 1991,  PG)
89
My Girl 2 1994,  PG)
90
Tarzan 1999,  G)
91
The Little Mermaid 1989,  G)
92
The Lion King 1994,  G)
93
Robots 2005,  PG)
94
I, Robot 2004,  PG-13)
95
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
96
Honey 2003,  PG-13)
97
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
98
Ghost 1990,  PG-13)
99
Striptease 1996,  R)
100
G.I. Jane 1997,  R)
101
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
102
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
103
Sleeping Beauty 1959,  G)
104
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
105
Rudy 1993,  PG)
106
Any Given Sunday 1999,  R)
107
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
108
The Girl Next Door 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments