My Favorite Movies


  1. angeldemon201
  2. Caty

Basically what I like

  angeldemon201's Rating My Rating
1
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Excellent
2
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection 2005,  G)
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection
Mind blowing action
3
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
From what I've seen excellent
4
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
LOVED IT
5
X-Men - The Phoenix Saga 1992,  Unrated)
X-Men - The Phoenix Saga
I like everything that has X-Men in it XD
6
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
You have to see it to believe it's funny
7
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I loved it.Something you don't see in everyday life
8
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Mind numbing action that will blow you away
9
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Excellent......Final Fantasy:Advent Children makes the moves in it so fake though
10
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
made me laugh
11
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Excellent.I loved the way Maximus was able to defeat all his foe's even the reigning cecir at that time before he died
12
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Makes you want to see it over and over agian
13
X-Men Evolution - Mutants Rising 2003,  Unrated)
14
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
15
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
loved it.It was fantastic
16
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
17
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
This one is off the charts.It's romantic,sexy,and mind blowing.It gives you everything you want in a vampire movie.
18
Inuyasha - Tenka hadou no ken ( Swords of an Honorable Ruler ) ,  Unrated)
19
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
20
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
21
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Excellent
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
It gave you pratically a thrill to be a pirate
23
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
It was awesome.I loved all the stunts in it.
24
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
You know what they say nothings better than Rock.
25
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I loved it all the action in the right places
26
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
This movie was as awesome as hell.Ben Affleck play's it perfectly so does Jennifer Garner play Elecktra aswell.A stunning movie
27
Wolf's Rain 2005,  Unrated)
28
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
I like how they put it as a new ice age
29
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Hilarious it made me want to see it all over agian
30
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
It's halarious in it's way of showing everything.
31
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
LOVED IT
32
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Not to fond of it
33
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
You couldn't ask for a better wizardry movie than this movie right here
34
Elektra 2005,  PG-13)
Elektra
It's a exciting movie.A must see
35
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Simply loved it
36
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
liked it
37
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
The movie was as awesome as crap it had everything you wanted in a last stand movie
38
Moon Child 2004,  Unrated)
Moon Child
The most amazing movie produced about vampires.If there ever was a sequal I'd definintaly want to watch it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments