My Favorite Movies


  angel4nature's Rating My Rating
1
Sarafina 1992,  PG-13)
Sarafina
To really see what oppression looks like is amazing this movie made me take more charge in my own life and take the time to help others
2
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
I love watchin robin williams making people laugh and I love hospital movies
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Saw it at Job Corps with Sherri it was amazing
4
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
this was a very inspiring movie
5
For Richer or Poorer 1997,  PG-13)
6
Annie 1981,  PG)
Annie
this movie makes me want to adopt kids
7
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
So groovy
8
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
My son's whole third birthday was done up in this theme
9
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
I love Whoopi Goldberg's acting she is so moving and powerful
10
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
11
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
12
Ghost 1990,  PG-13)
13
The Deep End of the Ocean 1999,  PG-13)
14
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
I have been there afterward and raised the flag at the water burial site, it made me cry.
15
Ghosts of Mississippi 1996,  PG-13)
16
Flubber 1997,  PG)
17
Christmas with the Kranks 2004,  PG)
18
Joe Somebody 2001,  PG)
19
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
20
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
This movie really brings religion to meaning, although I thought it needed more at the end with as well made the rest of the movie was
21
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
This movie kicks butt
22
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
If only men could just for one day know what women wanted and lets make that mother's day
23
Hook 1991,  PG)
24
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
It is simply amazing to see what a father is willing to do to see his kids
25
Beauty and the Beast 1992,  G)
Beauty and the Beast
Once you have see one you have seen them all
26
Good Will Hunting 1997,  R)
27
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
My sisters and I watch this movie as a tradition every year and even picked out which one of us would be which sister
28
Tarzan 1999,  G)
29
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
I have always wanted my father at my wedding so I love this movie
30
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
Once again, go Robin williams
31
The Santa Clause 1994,  PG)
32
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
This movie is actually higher up on my list, my mom had me watch this and now I own a copy. Isn't it amazing to believe there still could be soul mates out there.
33
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
34
One Hour Photo 2002,  R)
35
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
I have had a military background and always wanted to join the military but never got in so I love this movie
36
Ladder 49 2004,  PG-13)
37
Dead Poets Society 1989,  PG)
38
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Every guy should treat their girl like this
39
American Wedding 2003,  R)
40
Jack 1996,  PG-13)
41
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
42
Air Force One 1997,  R)
43
Insomnia 2002,  R)
44
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
45
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
46
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
47
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
48
Top Gun 1986,  PG)
49
Jumanji 1995,  PG)
50
The Breakfast Club 1985,  R)
51
Are We There Yet? 2003,  PG)
52
Shrek 2001,  PG)
53
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Powerfull and moving
54
Robin Williams: Live on Broadway 2002,  Unrated)
55
Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin 1997,  G)
56
Sleepy Hollow 1999,  R)
57
Real Women Have Curves 2002,  PG-13)
58
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
I had to read this book in 6th grade and then watch the movie I loved it and now I have the movie
59
RV 2006,  PG)
RV
I love Robin Williams movies and this one was quite amazing.
60
Man of the Year 2006,  PG)
Man of the Year
Love Robin Williams Films

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments