My Favorite Movies


  angel21wngs's Rating My Rating
1
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
2
Shakespeare in Love 1998,  R)
3
Pride and Prejudice 2005,  PG)
4
Across the Universe 2007,  PG-13)
5
August Rush 2007,  PG)
6
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
7
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
8
The Notebook 2004,  PG-13)
9
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
10
Notting Hill 1999,  PG-13)
11
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
12
Schindler's List 1993,  R)
13
Saving Private Ryan 1998,  R)
14
The Pianist 2002,  R)
15
Pan's Labyrinth 2006,  R)
16
The Dark Knight 2008,  PG-13)
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
18
The Fifth Element 1997,  PG-13)
19
Batman Begins 2005,  PG-13)
20
Atonement 2007,  R)
21
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
22
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
23
Remember the Titans 2000,  PG)
24
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
25
Saw 2004,  R)
26
The Village 2004,  PG-13)
27
Signs 2002,  PG-13)
28
The Ring 2002,  PG-13)
29
The Grudge 2004,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
33
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
34
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
36
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
37
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
38
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
39
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
40
Queen of the Damned 2002,  R)
41
King Arthur 2004,  PG-13)
42
The Passion of the Christ 2004,  R)
43
A League of Their Own 1992,  PG)
44
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
45
Finding Neverland 2004,  PG)
46
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
47
Center Stage 2000,  PG-13)
48
Chocolat 2000,  PG-13)
49
Uptown Girls 2003,  PG-13)
50
You've Got Mail 1998,  PG)
51
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
52
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
53
Cinderella 1950,  G)
54
Monsters, Inc. 2001,  G)
55
Finding Nemo 2003,  G)
56
The Little Mermaid 1989,  G)
57
Toy Story 2 1999,  G)
58
Shrek 2 2004,  PG)
59
Shrek 2001,  PG)
60
Toy Story 1995,  G)
61
Sleeping Beauty 1959,  G)
62
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
63
Lady in the Water 2006,  PG-13)
64
X-Men 2000,  PG-13)
65
Van Helsing 2004,  PG-13)
66
The Mummy 1999,  PG-13)
67
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
68
V for Vendetta 2006,  R)
69
War of the Worlds 2005,  PG-13)
70
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
71
The Butterfly Effect 2004,  R)
72
The Patriot 2000,  R)
73
The Sound of Music 1965,  G)
74
The Fountain 2006,  PG-13)
75
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
76
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
77
Anastasia 1997,  G)
78
Twilight 2008,  PG-13)
79
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
80
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
81
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
82
Frida 2002,  R)
83
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
84
Storm of the Century 1999,  PG-13)
85
Spider-Man 2002,  PG-13)
86
Back to the Future 1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments