Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  angel0974's Rating My Rating
1
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
The Twilight Saga: Eclipse
OMG I just got home at 3am from the midnight show. It was wonderful. I will do my full review after I wake up.

WOW WOW WOW this was just the best movie!!! I really love the whole cast. GO TEAM EDWARD!!!! Robert Pattinson is soooo hot!!!!

Victoria creates an army of new born vampires to kill the Cullens and Bella. So the Cullens and the Wolves come together to fight and protect Bella. There is also the love triangle between Edward, Bella and Jacob. Finally Bella accepts Edward as her husban.

This is the best series. I LOVE IT SOOOO MUCH!!!
This is a must see movie!!!
2
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
Just got home it is 2:30am and I must work later so I will comment laters. But I do give it 5 stars if I could I would give it more!!!

Ok now for my actual rating! First of all I want to say OMG OMG OMG OMG!!! Robert Pattinson did a great job and is super hot. I loved seeing Kristen as Bella, Taylor as Hot Jacob, and of course Ashely as Alice. The whole cast did a great job.

This was a great and wonderful movie. Of course the book was better because it had more detail. I have to say the movie was good and it was more action than the Twilight. The wolves look amazing. I would have like if they would have added a bit more from the book but I see that if they did then the movie would be like super long.

So after turning 18 Bella gets a paper cut at the Cullens house. Jasper the newest to the family tries to attack her. So Edward feels that leaving is the best thing for Bella. Bella does not handle this well and becomes like a zombie. That is until the begins to hang out wiht Jacob Black. She feels great being with him and he fills the hole that Edward left. But even with Jacob Bella still wants Edward. Jacob starts to go through some changes and leaves Bella for some time. This is just horrible for Bella. Until Bella finds out that Jacob is actually a wolf. The story line is great. Then Bella goes cliff diving. Alice sees her jump and rushes back to Forks. When Edward thinks that the worst happen to Bella he goes to Italy. Bella and Alice go to save him.

I would recommend everyone to see this one! I know I"m a huge fan of the Twilight Saga. But I think that even if you have not read the books you would enjoy it. The special effects are great and the fights are great.

NOW I WANT ECLIPSE!!! YEA!!!
3
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I thought this was a great movie. It is a very different kind of vampire movie. The good vampires only feed from animals but there are some other vampires that feed from humans. I liked the story and Robert Pattinson is very cute.
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
What can I say it is a great movie. Johnny Depp did a great job.
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Another One!!! Also great. I love Johnny Depp
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Johnny Depp is the best actor!!! Great Movie!!
7
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Wonderful Movie!! Shia LaBeouf did a great job. I really loved this movie. It also has a lot of action.
8
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
I loved this movie. It has a lot of action and keeps you on your toes
9
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Great movie!! Shia LaBeouf is a great actor
10
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Very sad but a great movie. Leonardo Dicaprio is a wonderful actor. Kate is also very good. I really enjoyed watching this movie. Also Leo is super hot!
11
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Eventhough Will was alone most of the movie it was very good. I did not want the dog to die that part was very sad.
12
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
This was a great movie!! I love Will Smith and Shia LaBeouf. They did a great job in this movie. Will Smith is a great actor!! : )
13
Cars 2006,  G)
14
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
This is a cute movie
15
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
16
Cruel Intentions 1999,  R)
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
18
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
Eminem is a great rapper and actor.
19
Cry-Baby 1990,  PG-13)
20
Ghost Rider 2007,  PG-13)
21
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
I love this movie!! This was my favorite childhood movie.
22
The Little Mermaid: Ariel's Beginning 2008,  G)
The Little Mermaid: Ariel's Beginning
Very cute movie. Went back to when Ariel was a little baby. Shows how Ariel's mother died. After the death of his wife King Triton does way with music. Of course Ariel loves music and helps his father understand. I loved the movie very musical and fun to watch. One of the BEST Disney movies.
23
Beetlejuice 1988,  PG)
24
Blood Diamond 2006,  R)
25
Cast Away 2000,  PG-13)
26
Drumline 2002,  PG-13)
27
Face/Off 1997,  R)
28
Finding Nemo 2003,  G)
29
Freaky Friday 2003,  PG)
30
Grease 1978,  PG)
31
Happy Feet 2006,  PG)
32
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Will Smith is also a great actor. Funny movie
33
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
34
Ice Age 2002,  PG)
35
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
36
Monsters, Inc. 2001,  G)
37
Mulan 1998,  G)
38
National Treasure 2004,  PG)
39
Red Eye 2005,  PG-13)
40
Resident Evil 2002,  R)
41
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
42
Shrek 2001,  PG)
43
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Funny!
44
Shrek the Third 2007,  PG)
45
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I enjoyed this movie.
46
The Green Mile 1999,  R)
47
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
OK I don't even know what to say. This was a great movie. Hugh Jackman as always is a wonderful Wolverine and he is super hot. I really liked to see how Wolverine got started. I loved the story line. OMG also Ryan Reynolds is great he is always funny and a wonderful actor. Oh yeah he is also super hot.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments