My Favorite Movies


  anfieldglory's Rating My Rating
1
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
One of the best movies ever. Superb story. Superb storytelling.
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Simple. Elegant. Beautiful.

Prison Break is nothing compared to this.
3
Saw 2004,  R)
Saw
What a creation. Genius.
4
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił)
Better than Good Bad Ugly? Hard to tell. Music is brilliant once again. Clint Eastwood is the man!
5
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Iconic.
6
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
In-your-face horror/gore movie. Best among the umpteen virus movies.
7
Predator 1987,  R)
Predator
Best Arnie movie ever. Raw, no-nonsense action.
8
Broken Arrow 1996,  R)
Broken Arrow
Fucking A. Brilliant background score.
9
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
I think this is the perfect movie. Action, sentiments, everything.
10
Saw II 2005,  R)
Saw II
Sheer brilliance.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments