My Favorite Movies
| aneoms's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 2 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 3 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 4 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 6 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 7 |
The Grudge 2004, PG-13) |
|
| 8 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 9 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 10 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 11 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 12 |
Ravenous 1999, R) |
|
| 13 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 14 |
I Am David 2004, PG) |
|
| 15 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 16 |
Dil Chahta Hai 2001, Unrated) |
|
| 17 |
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005, Unrated) |
|
| 18 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 19 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 20 |
The Emperor's New Groove 2000, G) |




















