My Favorite Movies
| andyshades's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Withnail and I 1987, R) |
|
| 2 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 3 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 4 |
Brazil 1985, R) |
|
| 5 |
Buffalo 66 1998, R) |
|
| 6 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 7 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 8 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 9 |
Naked 1993, R) |
|
| 10 |
Repo Man 1984, R) |
|
| 11 |
Jacob's Ladder 1990, R) |
|
| 12 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 13 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 14 |
Night on Earth 1991, R) |
|
| 15 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 16 |
Delicatessen 1991, R) |
|
| 17 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 18 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 19 |
Naked Lunch 1991, R) |
|
| 20 |
Toto le Héros (Toto the Hero) 1991, PG) |
|
| 21 |
True Romance 1993, R) |
|
| 22 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 23 |
The Man Who Would Be King 1975, PG) |
|
| 24 |
The Italian Job 1969, PG) |
























