My Favorite Movies


  andyprof's Rating My Rating
1
Magnolia 1999,  R)
2
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
3
Fargo 1996,  R)
4
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
An extraordinary tale if incest, art, love and riots. The final scene, played to Edith Piaf's Non, Je ne Regrette Rien is one of the most breathtaking conclusions... and I'm not sure why!
5
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
6
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
It's sentimental schlock which is not perhaps the best made film in the world ever, but it is a classic and timeless story, beautifully acted, and simply told. If you don't cry every time then you are simply not human.
7
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
8
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Fantastic - aesthetically and thematically. With a brilliant score.
9
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
One of the most accomplished adaptations of a book I've ever seen. Not only the titular text, but Woolf's Mrs Dalloway. It's impossible to choose which of the three lead actresses is most stunning in their role. The whole piece, cast, script, cinematography, the lot, is exactly why cinema (the art form which Woolf accurately predicted was fit for much more than mere depiction) exists. If you aren't close to tears at one point, you have no soul.
10
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
La Vie en Rose (La Mome)
An utterly mesmerising performance from Marion Cotillard, which does justice to the utterly fascinating story of Piaf's life. Unless you're not a fan of Piaf's music, the soundtrack will ensure that you are in floods of tears as the credits roll. A heartbreaking and massively engaging drama which is only let down slightly by the excessive use of editing between different time frames. Similarly one gets the impression that towards the end much has been edited out, which creates a slightly disjointed narrative for the final 20 minutes. Nonetheless an utter must see.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments