My Favorite Movies
| Andylicious's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 2 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 4 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 5 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 6 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 7 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 8 |
Cars 2006, G) |
|
| 9 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 10 |
Open Season 2006, PG) |
|
| 11 |
Man of the Year 2006, PG) |
|
| 12 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13) |
|
| 13 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 14 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 15 |
You, Me and Dupree 2006, PG-13) |
|
| 16 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 17 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 18 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 21 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 22 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 23 |
Jackass: Number Two 2006, R) |
|
| 24 |
Marie Antoinette 2006, PG-13) |
|
| 25 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 26 |
The Covenant 2006, PG-13) |
|
| 27 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 28 |
The Departed 2006, R) |
|
| 29 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 30 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 31 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 32 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 33 |
Me, Myself & Irene 2000, R) |
|
| 34 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 35 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 36 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 37 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 38 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 39 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 40 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 41 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 42 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 43 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 44 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 45 |
The Mummy 1932, Unrated) |
|
| 46 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 47 |
National Treasure: Book of Secrets 2007, PG)
it was one hell of a movie. I loive how it stayed some what historicaly correct adn still have a story. But for the record the city is Aztec but it worls out lol. I glad that i took the us history calss dn the europian calss because i knew what they were tlalking about before it happend. The action sceans were awsome. The high speed chase in london was sick i mean that oen of the worse cities to have a high speed chase because the streets are so narrow but they pulled it off. THe statue of liberty was good i liked that idea and i was really interested by the two desks the fact that they were puzzel boxes was awsome . |















































