My Favorite Movies


  1. andyjames24
  2. Andy

a pix and mix of my face films over the years. some old some new, some funny some not...like i said, a pick and mix

  andyjames24's Rating My Rating
1
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
i love this film. was sat infront of it when was 5 and loved it ever since
2
The Jungle Book 1967,  G)
3
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
whats there not to love? a proper good war film that packs you with a bitta british pride
4
Kelly's Heroes 1970,  PG)
Kelly's Heroes
a propper war film. comedy and fighting. dont make them like this anymore
5
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
just a good laugh and canny good war film
6
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
an amazing comedy and so witty and clever but at the same time so daft and stupid
7
Apollo 13 1995,  PG)
8
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
9
Desperado 1995,  R)
Desperado
a great shoot-um-up film and the guitar playin is out of this world!
10
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
11
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
12
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
13
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
14
Team America - World Police 2004,  R)
15
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
Ocean's Eleven
a good caper film. shame it goes pete tong for them
16
Forrest Gump 1994,  PG-13)
17
Reservoir Dogs 1992,  R)
18
The Full Monty 1997,  R)
The Full Monty
a great britich comedy...waht more can i say
19
The Great Race 1965,  Unrated)
The Great Race
classic old film comedy. like the magnificent men in their flying machines.
20
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
will watch it religiously every christmas. by far the best christmas film about!
21
Where Eagles Dare 1969,  PG)
Where Eagles Dare
a good old fashioned war film. gotta love it
22
True Lies 1994,  R)
True Lies
a deffinate film i will watch whenever its on. pure action and chases and shooting...and jamie lee in sexy dress...till she takes it off
23
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
a fantastic cowboy film when men were men and anyone who said they weren't got shot
24
Hello, Dolly! 1969,  G)
Hello, Dolly!
a classic musical/film. so so funny and grand songs that keep me whisteling for days

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments