My Favorite Movies


  andygale1's Rating My Rating
1
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
LOVE THIS!! Their dialogue is hilarious!
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Super! Love it! Not my ususal cup o' tea but nevertheless...........
3
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
Probably my favorite thriller! I LOVE this movie!
4
That Thing You Do! 1996,  PG)
That Thing You Do!
I love this movie so much! I never get tired of hearing the song!!!
5
The 'Burbs 1989,  PG)
The 'Burbs
I was in need of a good laugh the other night so I put in an old stand-by. It never fails to make me smile and I think "Why don't they make movies like this anymore?"
6
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
LOVE, LOVE, LOVE IT!
7
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
The Pelican Brief
What a great movie! This is one of those ones I can't help but watch, if its on T'V, even though I've seen it a million times.
8
The Court Jester 1956,  Unrated)
The Court Jester
Danny Kaye, at his absolute best!!!!!!!!
9
Hoosiers 1986,  PG)
Hoosiers
Best sports movie I've seen!!
10
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
Who can resist adorable John Cusack?!
11
Anne of Green Gables 1985,  G)
Anne of Green Gables
Excellent!!!!!!
12
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
I could watch it all day on TBS and love every minute of it!!
13
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Very possibly my favorite musical!! (I think)
14
Little Women 1949,  Unrated)
Little Women
June Allyson is one of my faves.
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
It's hard to pick my favorite Star Wars, they're sooo excellent!
16
The Mirror Has Two Faces 1996,  PG-13)
The Mirror Has Two Faces
Barbra is awesome!! Actually, everyone in this is great!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments