My Favorite Movies
Oblig.
| andrzejbanas's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 2 |
My Neighbor Totoro 1988, G) |
|
| 3 |
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920, Unrated) |
|
| 4 |
Der Letzte Mann (The Last Laugh) 1924, PG) |
|
| 5 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 6 |
Branded to Kill 1967, Unrated) |
|
| 7 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 8 |
Stop Making Sense 1984, PG) |
|
| 9 |
Spoorloos (The Vanishing) 1988, R) |
|
| 10 |
The Wages of Fear 1953, Unrated)
is it misogynist? anti-American? Probably, and that's the directors world I guess. Despite these moments, this movie really had me. I was reaching for my drink while watching and the fact i nearly spillt made me worry that I was somehow going to make my whole house blow up. Yikes! |
|
| 11 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 12 |
Night of the Demon (1957) , Unrated) |
|
| 13 |
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955, Unrated) |
|
| 14 |
Gun Crazy (Deadly Is the Female) 1949, R) |














