Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  andrewpiedra's Rating My Rating
1
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
its my fave!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
XD
2
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
its the best movie i have ever seen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
this movie is one of the best i have seen!!
4
Joe Dirt 2001,  PG-13)
5
Village of the Damned 1995,  R)
6
Reno 911!: Miami 2007,  R)
Reno 911!: Miami
its funny
7
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
8
May 2002,  R)
9
Short Circuit 1986,  PG)
10
Short Circuit 2 1988,  PG)
Short Circuit 2
its a bad ass movie
11
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
it a funny and weird movie
12
James and the Giant Peach 1996,  PG)
13
The Witches 1990,  PG)
14
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
robot movies rock!!!!
15
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
16
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
17
Epic Movie 2007,  PG-13)
18
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
this is a nice movie that gives an end to the series answering your questions about what happened
19
Norbit 2007,  PG-13)
20
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
21
Saw III 2006,  R)
22
Saw II 2005,  R)
23
Saw 2004,  R)
24
Little Nicky 2000,  PG-13)
25
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
26
The Stepford Wives 1975,  PG)
27
The Hills Have Eyes 2006,  R)
28
Little Man 2006,  PG-13)
29
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
its funny!!!!
30
I Am Sam 2001,  PG-13)
31
Jeepers Creepers 2001,  R)
32
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
33
Halloween 1978,  R)
34
Scream 1996,  R)
35
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
awesome
36
Scary Movie 2000,  R)
37
Scary Movie 2 2001,  R)
38
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
39
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
40
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
41
Hulk 2003,  PG-13)
42
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
43
Spider-Man 2002,  PG-13)
44
Captain America 1992,  PG-13)
45
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
46
Big Fat Liar 2002,  PG)
47
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
48
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
49
Matilda 1996,  PG)
50
Seed Of Chucky 2004,  R)
51
Bride of Chucky 1998,  R)
52
Child's Play 1988,  R)
53
Child's Play 2 1990,  R)
54
Child's Play 3 1991,  R)
55
Freddy vs. Jason 2003,  R)
56
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
57
Fantastic Four 2005,  PG-13)
58
Final Destination 2000,  R)
59
Final Destination 2 2003,  R)
60
Final Destination 3 2006,  R)
61
House of Wax 1953,  Unrated)
62
Ice Age 2002,  PG)
63
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
64
Jackass: Number Two 2006,  R)
65
Jackass - The Movie 2002,  R)
66
Zathura 2005,  PG)
67
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
68
Men in Black 1997,  PG-13)
69
Men in Black II 2002,  PG-13)
70
White Chicks 2004,  PG-13)
71
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
72
The Polar Express 2004,  G)
73
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
74
The Matrix 1999,  R)
75
The Matrix Reloaded 2003,  R)
76
Valentine 2001,  R)
77
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
78
Hellboy 2004,  PG-13)
79
Monster Man 2003,  R)
80
Monsters, Inc. 2001,  G)
81
Not Another Teen Movie 2001,  R)
82
Resident Evil 2002,  R)
83
Nacho Libre 2006,  PG)
84
Night at the Museum 2006,  PG)
85
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
86
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
87
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
88
The Fly II 1989,  R)
89
The Fly 1986,  R)
90
RoboCop 1987,  R)
91
Robocop 2 1990,  R)
92
Robocop 3 1992,  PG-13)
93
Pulse 2006,  PG-13)
94
Spawn 1997,  PG-13)
95
Spirited Away 2001,  PG)
96
Superman 1978,  PG)
97
Superman Returns 2006,  PG-13)
98
Superman II 1981,  PG)
99
Superman III 1983,  PG)
100
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
101
Supergirl 1984,  PG)
102
Rat Race 2001,  PG-13)
103
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
104
The Terminator 1984,  R)
105
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
106
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
this movie is awesome!!!!!!!!!!!!!!!!!!
XD
107
The Langoliers 1995,  PG-13)
108
300 2007,  R)
300
it was a cool movie
109
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
110
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
111
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
112
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
113
Shrek 2001,  PG)
114
Shrek 2 2004,  PG)
115
The Craft 1996,  R)
116
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
its awesome
117
Two Can Play That Game 2001,  R)
118
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
119
Racing Stripes 2005,  PG)
120
Sister Act 1992,  PG)
121
Corrina, Corrina 1994,  PG)
122
A Knight in Camelot 1998,  Unrated)
A Knight in Camelot
this movie is cool!!!!!!!!!!!!
123
Alice in Wonderland 1999,  G)
124
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
125
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
126
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
127
The Truman Show 1998,  PG)
128
The Cable Guy 1996,  PG-13)
129
The Mask 1994,  PG-13)
130
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
131
Cronos 1993,  R)
132
Looney Tunes: Back in Action 2003,  PG)
133
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
134
Monkeybone 2001,  PG-13)
135
Bedazzled 2000,  PG-13)
136
Dudley Do-Right 1999,  PG)
137
George of the Jungle 1997,  PG)
138
Mrs. Winterbourne 1996,  PG-13)
139
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
Joe's Apartment
its a funny movie,one of my favorite
XD
140
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
i like this movie
141
The Outsiders 1983,  PG)
142
Minority Report 2002,  PG-13)
143
Virus 1999,  R)
144
The Blob 1988,  R)
145
Major Payne 1995,  PG-13)
146
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
its a funny movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments