My Favorite Movies
| andrewmil's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pee-wee's Big Adventure 1985, PG) |
|
| 2 |
Commando 1985, R) |
|
| 3 |
La Maman et la putain (The Mother and the Whore) 1973, Unrated) |
|
| 4 |
United 93 2006, R) |
|
| 5 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 6 |
Préparez vos Mouchoirs (Get Out Your Handkerchiefs) 1978, R) |
|
| 7 |
Roller Boogie 1979, PG) |
|
| 8 |
The Straight Story 1999, G) |
|
| 9 |
Pennies From Heaven 1981, R) |
|
| 10 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 11 |
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) 1985, R) |
|
| 12 |
Road House 1989, R) |
|
| 13 |
Ball of Fire 1941, Unrated) |
|
| 14 |
Kansas City 1996, R) |
|
| 15 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 16 |
Orphée (Orpheus) 1950, Unrated) |
|
| 17 |
The Rapture 1991, R) |
|
| 18 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 19 |
In My Skin (Dans ma peau) 2002, Unrated) |
|
| 20 |
The Tall T 1957, Unrated) |
|
| 21 |
Hål i mitt hjärta, Ett (A Hole In My Heart) 2004, Unrated) |
|
| 22 |
Duel 1972, PG) |
|
| 23 |
The Americanization of Emily 1964, Unrated) |
|
| 24 |
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974, PG) |
|
| 25 |
My Man Godfrey 1936, Unrated) |
|
| 26 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 27 |
Mishima - A Life in Four Chapters 1985, R) |
|
| 28 |
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) 1974, R) |
|
| 29 |
Safe 1995, R) |
|
| 30 |
Warum Lauft Herr R. Amok? (Why Does Herr R. Run Amok?) 1970, Unrated) |
|
| 31 |
Pandora's Box 1929, Unrated) |
|
| 32 |
The Winslow Boy 1999, G) |
|
| 33 |
A Short Film About Love 1988, Unrated) |
|
| 34 |
Crimes and Misdemeanors 1989, PG-13) |
|
| 35 |
Oasis 2004, Unrated) |
|
| 36 |
Funny Ha Ha 2003, Unrated) |
|
| 37 |
Breaking the Waves 1996, R) |
|
| 38 |
Thieves Like Us 1974, R) |
|
| 39 |
Underground 1995, Unrated) |
|
| 40 |
Blissfully Yours (Sud sanaeha) 2002, Unrated) |
|
| 41 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 42 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 43 |
Too Beautiful for You (Trop belle pour toi) 1989, R) |
|
| 44 |
The Century of the Self 2005, Unrated) |
|
| 45 |
Andy Warhol's Trash 1970, Unrated) |
|
| 46 |
Schizopolis 1996, Unrated) |
|
| 47 |
Bachelor Party 1984, R) |
|
| 48 |
Boudu Saved From Drowning (Bondé sauvé des eaux) 1932, Unrated) |
|
| 49 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 50 |
An Unmarried Woman 1978, R) |
|
| 51 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 52 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 53 |
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002, R) |
|
| 54 |
Revenge of the Nerds 1984, R) |
|
| 55 |
Away from Her 2006, PG-13) |
|
| 56 |
Naked 1993, R) |
|
| 57 |
Beau Travail 1999, Unrated) |
|
| 58 |
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) 1975, R) |
|
| 59 |
Death Wish 3 1985, R) |
|
| 60 |
Made 2001, R) |
|
| 61 |
The Wild Bunch 1969, R) |
|
| 62 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 63 |
Predator 1987, R) |
|
| 64 |
Far From Heaven 2002, PG-13) |
|
| 65 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 66 |
Minnie and Moskowitz 1971, PG) |
|
| 67 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 68 |
The Son (Le Fils) 2007, Unrated) |
|
| 69 |
The Verdict 1982, R) |
|
| 70 |
La Luna 1979, R) |
|
| 71 |
Gerry 2002, R) |
|
| 72 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 73 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 74 |
Aliens 1986, R) |
|
| 75 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 76 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 77 |
The Fury 1978, R) |
|
| 78 |
Tokyo Story , Unrated) |
|
| 79 |
Nazarín 1958, Unrated) |
|
| 80 |
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972, PG) |
|
| 81 |
Sullivan's Travels 1941, Unrated) |
|
| 82 |
Written on the Wind 1956, Unrated) |
|
| 83 |
Branded to Kill 1967, Unrated) |
|
| 84 |
Buffet froid (Cold Cuts) 1979, R) |
|
| 85 |
Beau Père 1981, Unrated) |
|
| 86 |
That Obscure Object of Desire 1977, R) |
|
| 87 |
Sunrise: A Song of Two Humans 1927, Unrated) |
|
| 88 |
All That Jazz 1979, R) |
|
| 89 |
Risky Business 1983, R) |
|
| 90 |
L'Enfant (The Child) 2006, R) |
|
| 91 |
Vanya on 42nd Street 1994, PG) |
|
| 92 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 93 |
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) 1974, Unrated) |
|
| 94 |
Extreme Prejudice 1987, R) |
|
| 95 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 96 |
The Lady Eve 1941, Unrated) |
|
| 97 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 98 |
The Underneath 1995, R) |
|
| 99 |
Dawn of the Dead 1978, R) |
|
| 100 |
Petulia 1968, R) |
|
| 101 |
The Last House on the Left 1972, R) |
|
| 102 |
High Art 1998, R) |
|
| 103 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 104 |
Team America - World Police 2004, R) |
|
| 105 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 106 |
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) 1930, Unrated) |
|
| 107 |
The Big Sleep 1946, PG) |
|
| 108 |
Dumbo 1941, G) |
|
| 109 |
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) 1957, Unrated) |
|
| 110 |
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966, R) |
|
| 111 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 112 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 113 |
Heat 1995, R) |
|
| 114 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 115 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 116 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 117 |
After Hours 1985, R) |
|
| 118 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 119 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 120 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 121 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 122 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 123 |
Zardoz 1974, R) |
|
| 124 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 125 |
They Live 1988, R) |
|
| 126 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 127 |
McCabe & Mrs. Miller 1971, R) |
|
| 128 |
Spanking the Monkey 1994, Unrated) |
|
| 129 |
California Split 1974, R) |
|
| 130 |
Romance 1999, R) |
|
| 131 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 132 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 133 |
Sous le sable (Under the Sand) 2000, R) |
|
| 134 |
Stranger Than Paradise 1984, R) |
|
| 135 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 136 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 137 |
Bande à part (Band of Outsiders) 1964, Unrated) |
|
| 138 |
Truly, Madly, Deeply 1991, PG) |
|
| 139 |
Bubble 2005, R) |
|
| 140 |
Return to Oz 1985, PG) |
|
| 141 |
Superbad 2007, R) |
|
| 142 |
The Apple 1980, PG) |
|
| 143 |
Lady Chatterley 2006, R) |
|
| 144 |
Affliction 1997, R) |
|
| 145 |
Johnny Guitar 1954, PG) |
|
| 146 |
She's Gotta Have It 1986, R) |
|
| 147 |
The Taking of Pelham One Two Three 1974, R) |
|
| 148 |
The Landlord 1970, PG) |
|
| 149 |
Série noire 1979, Unrated)
maybe I remember wrong, but Im pretty sure Kubricks version of Lolita blows. I dont know whos idea it was for him to make it, but its a pretty bad matchup with director and material. Most his stuff has that mausoleum air to it, which makes sense for movies about robots, ghosts, the imminent apocalypse, the aristocracy, you know, dead things or things that are about to die. But his stuffy detachment doesnt really work for a movie about a pedophile. (And neither does the Red Shoe Diaries soft-focus treatment, but lets not even bring up Adrian Lyne.) Anyway, this movie gets it right. Its moody, weird and batshit, as something should be about a child fucker. Also, I think it might be the best Jim Thompson adaptation, and that includes The Grifters and the movie with Rachel Wards tits and the Billy Zane movie with Sheryl Lees tits. |
|
| 150 |
Harakiri 1963, Unrated) |

















































































































































