My Favorite Movies


  andreamh's Rating My Rating
1
Armageddon 1998,  PG-13)
2
Braveheart 1995,  R)
3
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
4
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
5
Chocolat 2000,  PG-13)
6
City of Angels 1998,  PG-13)
7
Face/Off 1997,  R)
8
Fight Club 1999,  R)
9
Finding Nemo 2003,  G)
10
Ghostbusters 1984,  PG)
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
15
I, Robot 2004,  PG-13)
16
Ice Age 2002,  PG)
17
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
18
Independence Day 1996,  PG-13)
19
Jurassic Park 1993,  PG-13)
20
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
21
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
22
Legally Blonde 2001,  PG-13)
23
Liar Liar 1997,  PG-13)
24
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
25
Man on Fire 2004,  R)
26
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
27
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
28
Meet the Parents 2000,  PG-13)
29
Memento 2000,  R)
30
Men in Black 1997,  PG-13)
31
Men in Black II 2002,  PG-13)
32
Minority Report 2002,  PG-13)
33
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
34
Office Space 1999,  R)
35
Over the Hedge 2006,  PG)
36
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
38
Predator 1987,  R)
39
Seven (Se7en) 1995,  R)
40
Shrek 2001,  PG)
41
Shrek 2 2004,  PG)
42
Signs 2002,  PG-13)
43
Sleepy Hollow 1999,  R)
44
Spider-Man 2002,  PG-13)
45
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
46
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
47
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
48
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
49
Team America - World Police 2004,  R)
50
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
51
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
52
The Exorcist 1973,  R)
53
The Godfather 1972,  R)
54
The Godfather, Part II 1974,  R)
55
The Godfather, Part III 1990,  R)
56
The Grudge 2004,  PG-13)
57
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
58
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
59
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
60
The Lost Boys 1987,  R)
61
The Matrix 1999,  R)
62
The Matrix Reloaded 2003,  R)
63
The Matrix Revolutions 2003,  R)
64
The Mummy 1999,  PG-13)
65
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
66
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
67
The Silence of the Lambs 1991,  R)
68
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
69
The Terminator 1984,  R)
70
The Transporter 2002,  PG-13)
71
Training Day 2001,  R)
72
Underworld 2003,  R)
73
Underworld: Evolution 2006,  R)
74
Van Helsing 2004,  PG-13)
75
War of the Worlds 2005,  PG-13)
76
X-Men 2000,  PG-13)
77
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
78
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
79
Zoolander 2001,  PG-13)
80
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments