My Favorite Movies


  andramaciuca's Rating My Rating
1
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
i love it
2
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
i love this too
3
Princess Protection Program 2009,  G)
Princess Protection Program
kinda cool
4
Another Cinderella Story 2008,  PG)
Another Cinderella Story
nice
5
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
awsome
6
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
the big blue (ocen) i big ..and blue hahaha
7
The Aristocats 1970,  G)
The Aristocats
everybody wants to be a cat ..
awsome movie
8
101 Dalmatians 1996,  G)
101 Dalmatians
i love dogs but i'm afraid of them
9
Hotel for Dogs 2009,  PG)
Hotel for Dogs
i like emma roberts
10
Cats & Dogs 2001,  PG)
Cats & Dogs
awsome movie
11
Beethoven 1992,  PG)
Beethoven
i love beethoven
12
Beethoven's Big Break 2008,  PG)
Beethoven's Big Break
i love all the movies with beethoven
13
Beethoven's 2nd 1993,  PG)
Beethoven's 2nd
i love this one too
14
Beethoven's 5th 2003,  G)
Beethoven's 5th
i just like this
15
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
hylarious movie
16
Cars 2006,  G)
Cars
i love walt disney's movies
17
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
this is the best movie ever
18
Bolt 2008,  PG)
Bolt
just nice
19
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
really great
20
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
really cool
21
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
really awsome
22
Open Season 2006,  PG)
Open Season
i love open season...but just the movie
23
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
i love how that penguin dance
24
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
Dr. Seuss' Horton Hears a Who!
really awsome
25
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
sooooooo cool
26
Up 2009,  PG)
Up
sooooooooooo awsome
27
Toy Story 3 2010,  G)
Toy Story 3
fantastic
28
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
really fantastic
29
Mulan 1998,  G)
Mulan
sooooooooooo fantastic
30
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
i saw this movie million times...and i still love it
31
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
sooooo great movie
32
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
sooooooooooooo fantastic movie
33
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
sooooooo cool movie
34
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
sooooooo nice
35
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
i dance every time i see this movie
36
The Princess and the Frog 2009,  G)
The Princess and the Frog
sooooooooo nice movie
37
Thumbelina 1994,  G)
Thumbelina
absoulutely great
38
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
absoulutely awsome
39
Hercules 1997,  G)
Hercules
absoulutely cool
40
The Swan Princess 1994,  G)
The Swan Princess
abloulutely nice
41
The Great Mouse Detective 1986,  G)
The Great Mouse Detective
absoulutely perfect
42
Aladdin 2002,  G)
Aladdin
just awsome
43
Pinocchio 1940,  G)
Pinocchio
just...perfect
44
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
soooooooooo perfect movie
45
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
sooooooooooooo perfect
46
Dumbo 1941,  G)
Dumbo
just perfect
47
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
Madagascar: Escape 2 Africa
madagascar 2 rocks
48
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
Monsters vs. Aliens
it was awsome
49
Shrek 2001,  PG)
Shrek
it was perfect
50
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
i love disney's movies
51
Shark Tale 2004,  PG)
Shark Tale
it was nice
52
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
it was cool
53
Cannon Movie Tales: Hansel and Gretel 1987,  G)
Cannon Movie Tales: Hansel and Gretel
it was hylarious
54
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
it was cool
55
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
it was sooo awsome
56
Surf's Up 2007,  PG)
Surf's Up
it was sooooooo cool
57
Shark Bait (The Reef) 2006,  G)
Shark Bait (The Reef)
it was soooooo nice
58
Hoodwinked 2006,  PG)
Hoodwinked
it was sooooooooo great
59
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
ice age is a work of a genius
60
Brother Bear 2003,  G)
Brother Bear
i am nervous when i watch this movie all the time
61
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
i am a fan of it
62
Mulan II 2004,  G)
Mulan II
i adore it
63
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
i am a big fan of it
jane...tarzan...jane

hahaha
64
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
i am a very big fan of it
65
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
i love it
66
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
Pocahontas II - Journey to a New World
it's better than the first one
67
Charlotte's Web 2006,  G)
Charlotte's Web
i love pigs
68
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
i like it
69
Zathura 2005,  PG)
Zathura
i am afraid all the time i watch this movie
70
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
i'm very fond of it
71
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
i watched this a million time when i was alittle
72
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
it's full of adventure
73
Underdog 2007,  PG)
Underdog
i love dogs
74
Firehouse Dog 2007,  PG)
Firehouse Dog
i like dogs
75
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
i like it because it's with zac efron
76
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
Hannah Montana: The Movie
i love hannah montana
77
Race to Witch Mountain 2009,  PG)
Race to Witch Mountain
cool alien movie
78
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
funny movie
79
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
i sing every time i watch this movie
80
Bratz: The Movie 2007,  PG)
Bratz: The Movie
very funny movie
81
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
rain makes me sad
82
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
i like it because it's with corbin blue
83
The Shaggy Dog 2006,  PG)
The Shaggy Dog
soooooooooo funny
84
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
sooooooooooo funny movie
85
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
as good as the first one
86
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
just ...funny
87
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
very funny
88
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
i like the final dance
89
Fame 1980,  R)
Fame
i want fame too
90
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
well what are you waiting for ...go raise your voice
91
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
all this movie are the same
92
Blind Dating 2007,  PG-13)
Blind Dating
very funny guys
93
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
i don't want to be a mean girl
94
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
did you hear that ...if you see john tucker shut him
95
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
i like this on 15 place but i can't find it till now
96
Robots 2005,  PG)
Robots
kinda good
97
Balto 1996,  G)
Balto
sooooooooo good
98
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
this should be on 14 place but i didn't find it till now
99
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
sooooooooo good movie
100
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure 2001,  G)
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure
very good movie(same problem with finding it)
101
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
good movie
102
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
really good
103
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
really good movie
104
Annie 1981,  PG)
Annie
sweet girl
105
Pippi in the South Seas 1969,  G)
Pippi in the South Seas
very sweet girl
106
Matilda 1996,  PG)
Matilda
absoulutely sweet girl
107
Miracle on 34th Street 1994,  PG)
Miracle on 34th Street
soooooooooo sweet girl
108
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
absoulutely good animation movie
109
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
absoulutely good
110
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
absoulutely good movie
111
An American Tail 1986,  G)
An American Tail
nice animation movie
112
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
i love the home alone movies
113
Elf 2003,  PG)
Elf
i always laugh very loudely at this movie
114
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas
i used to watch this movie when i was alittle
115
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
i think hame alone 1 is the first movie i saw
116
Home Alone 4 2002,  Unrated)
Home Alone 4
not so good as the others
117
I Saw Mommy Kissing Santa Claus 2001,  Unrated)
I Saw Mommy Kissing Santa Claus
cool family movie
118
The Perfect Holiday 2007,  PG-13)
The Perfect Holiday
cool christmas movie
119
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
horror christmas movie
120
Shorts (Shorts: The Adventures of the Wishing Rock) 2009,  PG)
Shorts (Shorts: The Adventures of the Wishing Rock)
i want a wishing rock too
121
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
funny man's movie
122
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) 2009,  PG-13)
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel)
if you want to know more about coco chanel's life watch this movie
123
The Duchess 2008,  PG-13)
The Duchess
i like keira kneiteligh
124
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
pretty woman walking down the street pretty woman
hahaha
125
Milk 2008,  R)
Milk
i didn't like this movie
126
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian
adventure movie
127
Bedtime Stories 2008,  PG)
Bedtime Stories
cool adventure movie
128
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
Around the World in 80 Days
classic movie
129
Year One 2009,  PG-13)
Year One
kinda boring
130
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
A-W-S-O-M-E
131
Bride Wars 2009,  PG)
Bride Wars
F-U-N-N-Y
132
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
H-Y-L-A-R-I-O-U-S
133
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
if you love fashion watch this movie
134
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
for the fans of the other series
135
Wild Child 2009,  PG-13)
Wild Child
C-O-O-L
136
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
F-A-N-T-A-S-T-I-C
137
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
G-R-E-A-T
138
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
G-O-O-D
139
Aquamarine 2006,  PG)
Aquamarine
S-O-O C-O-O-L
140
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
S-O-O A-W-S-O-M-E
141
Open Season 2 2008,  PG)
Open Season 2
F-U-N-N-Y M-O-V-I-E
142
Cloudy With a Chance of Meatballs 2009,  PG)
Cloudy With a Chance of Meatballs
G-R-E-A-T M-O-V-I-E
143
Beverly Hills Chihuahua 2008,  PG)
Beverly Hills Chihuahua
H-Y-L-A-R-I-O-U-S M-O-V-I-E
144
Scooby-Doo 2002,  PG)
Scooby-Doo
G-O-O-D
145
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed
G-O-O-D M-O-V-I-E
146
Balto II: Wolf Quest 2001,  G)
Balto II: Wolf Quest
COOL
147
Balto III: Wings of Change 2004,  G)
Balto III: Wings of Change
AWSOME
148
White Fang 1991,  PG)
White Fang
GOOD
149
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
FANTASTIC
150
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
All Dogs Go To Heaven
SUPER
151
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
F-A-N-T-A-S-T-I-C
152
Stuart Little 1999,  PG)
Stuart Little
S-U-P-E-R
153
All Dogs Go To Heaven 2 1996,  G)
All Dogs Go To Heaven 2
BETTER THAN THE FIRST ALL DOGS GO TO HEAVEN
154
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
VERY COOL
155
Stuart Little 2 2002,  PG)
Stuart Little 2
VERY GOOD
156
Stuart Little 3 - Call of the Wild 2005,  G)
Stuart Little 3 - Call of the Wild
THIS ARE MY FAVOURITE MOVIES
157
The Bodyguard 1992,  R)
The Bodyguard
VERY NICE
158
Juno 2007,  PG-13)
Juno
N-I-C-E
I'M A VEMPIRE
HAHAHA
159
How to Lose Friends & Alienate People 2008,  R)
How to Lose Friends & Alienate People
NICE
160
Made of Honor 2008,  PG-13)
Made of Honor
THIS MOVIE IS ICE COLD
161
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
this movie is ice cold
162
Superhero Movie 2008,  PG-13)
Superhero Movie
g-r-e-a-t
163
American Pie 1999,  R)
American Pie
a-w-s-o-m-e
164
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
c-o-o-l
165
Planet 51 2009,  PG)
Planet 51
super
166
Air Buddies 2006,  PG)
Air Buddies
s-u-p-e-r
167
Air Bud 1997,  PG)
168
Soccer Dog: The Movie 1999,  PG)
169
Air Bud 4 - Seventh Inning Fetch 2001,  G)
170
Air Bud 3 - World Pup 2000,  G)
171
Air Bud 2 - Golden Receiver 1998,  G)
172
Snow Buddies 2008,  G)
173
Air Bud 5 - Spikes Back 2003,  G)
174
Air Bud - Aussie Rules ,  Unrated)
175
Bingo 1991,  PG)
176
Shiloh 1996,  PG)
177
Lassie 1994,  PG)
178
Savage Sam 1963,  Unrated)
179
Old Yeller 1957,  G)
180
Saving Shiloh 2006,  PG)
181
Shiloh 2 - Shiloh Season 1999,  PG)
182
Courage of Lassie 1946,  G)
183
Benji 1974,  G)
184
Benji: The Hunted 1987,  G)
185
For the Love of Benji 1977,  G)
186
Snow Dogs 2002,  PG)
187
Space Buddies 2009,  G)
188
Twilight 2008,  PG-13)
189
Peter Pan 1953,  G)
190
The Swan Princess II: Escape from Castle Mountain 1997,  G)
191
The Brave Little Toaster 1987,  G)
192
The Brave Little Toaster to the Rescue 1999,  Unrated)
193
The Brave Little Toaster Goes to Mars (The Brave Little Toaster 2) 1998,  Unrated)
194
Pinocchio in Outer Space 1964,  Unrated)
195
The Jungle Book 2 2003,  G)
196
Bee Movie 2007,  PG)
197
The Trumpet of the Swan 2001,  G)
198
Charlotte's Web 2 - Wilbur's Great Adventure 2003,  G)
199
Little Miss Sunshine 2006,  R)
200
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
201
Passport To Paris 1999,  G)
202
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
203
The Borrowers 1998,  PG)
204
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
205
The Proposal 2009,  PG-13)
206
The Wild 2006,  G)
207
Babe 1995,  G)
208
Babe: Pig in the City 1998,  G)
209
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
210
Brüno (Bruno) 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments