Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Anaxandra's Rating My Rating
1
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
The Ghost and the Darkness
it's not a gory as i rember..but it's still a great movie!
2
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
Ridley Scott created yet another brilliant movie. Great historical reference, and pretty great actors as well.
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Best one of the Pirates movies, hands down!
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Not going to lie, I love this movie and all those before and after it.
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
i got 2 see t and it was f'n awsome!!! i love orlando bloom in this even tho he almost turns 2 the evil side!
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This 1 is not as good as the others!! orlando bloom is hott!!! love it
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
This is the best 1 of the trilogy (in my opinion!)!! orlando bloom is hott!!! love it!
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
good war scenes!! orlando bloom is hott!!!love it!!
9
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Probably my fabourite Mel Gibson movie ever made. He does an excellent job with the story of William Wallace, even if he did go fairly heavy with the creative licence.
10
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
it was hilarious!!! has a few hott guys in it!!! love it!!
11
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
it was hilarious!!i love it!!
12
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
it is an awsome movie(even tho it is a very romantic 1!!) i love it!
13
Underworld 2003,  R)
Underworld
i love these movies they r awsome!!! love it!
14
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
another kool movie!!!!!!!!!
15
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
this movie is awsome! even tho it is sad!!! liv tyler needs 2 putt on some weight tho! love it!!
16
Darkness Falls 2003,  PG-13)
Darkness Falls
omf!! i got soo scared during this movie it was funny!! i love/hate this movie!!!:P
17
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
i love this movie!!! it kicks ass!!:P
love it!
18
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Great intro. to the Narnia movie series. William Moseley plays an excellent Peter.
19
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
lol..i love the shanghi movies!! they r so funny!!!
love it!
20
Johnny English 2003,  PG)
Johnny English
i love this movie it is hilarious!!!!
21
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
i love these movies!
22
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
these movies r great!love it!
23
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
i love the jurassic park movies!!!!!!
24
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
these movie r awsome!they got a hott guy in them!love it!
25
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
another movie wit another hott guy!love it!
26
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
27
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
this movie is great i love it!
28
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
i love this movie!! it is the only(or 1 of the only) Heath Ledger movies i like at all!!
29
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
explosions,ass-kicking,more explosions,more ass-kicking and so on! :P
i love it!
30
The Prince of Egypt 1998,  PG)
The Prince of Egypt
what a great movie! i'm not religious much but this movie is just so good and i love the song the woman sings when she let's her child go, it's so heartbreaking!
31
Eragon 2006,  PG)
Eragon
this is a great movie! i love it and the guy who plays Eragon! he is hott!
32
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
i love this movie...and Cordin Bleu is so hott!
33
Muppet Treasure Island 1996,  G)
Muppet Treasure Island
anyone of any age has 2 love the Muppets they r so funny! :P
i love this movie!
34
Police Academy 1984,  R)
Police Academy
i love this movie so much it is so f'n funny!
35
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
this was a wicked die hard movie!
36
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
omg this movie is so funny and junk i love it soooo much!!!
37
Thunderheart 1992,  R)
Thunderheart
this is a great movie! i love it! it tells u so much about how badly the sus were being treated!
38
Iron Will 1994,  PG)
Iron Will
this movie is so great! i love it!
39
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
omg this movie was so f'n awsome i loved it sooooo much! his mother in this is sooooo embarassing! and i loved the "toys" they got to use! EXPLOSIONS <3 hehe. and Shia is hot :P
40
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
EEEEE! They may have chenged it from the Anime series and the Manga, but it still kicks ass! =D
41
Taken 2008,  PG-13)
Taken
I loved this movie. Liam Neeson in this movie acts like so many people I know it's funny. Great movie :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments