My Favorite Movies


  1. anarsn
  2. Ana

Give list a short description

  anarsn's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Fist Rule of Fight Club: You do not talk about Fight Club.
Second Rule of Fight Club: YOU DO NOT talk about Fight Club.

I'm sorry Tyler, but it seems I'll have to break these first two rules.

It's impossible to write a coherent review of this movie for it is so mind blowing that I can't seem to be able to find words to describe it.Fight Club is aggressive, dark, disturbing and most of all... IS Real.
It is an emotional and intellectual ride through a man's psyche as he rebelliously fights against a consumer society. Edward Norton plays an average Joe who's in a dead-end. He does his job without questioning it, he's an insomniac slave to his IKEA possessions and only finds delight in going to as many self-help/dealing with terminal diseases sessions as he can. Meeting Tyler Durden (Brad Pitt) it's his waking up call.

The acting is nothing short of perfect. It is definitely Brad Pitt best performance and there couldn't have been a better choice to be the Narrator of Fight Club than Edward Norton. He lives his character. He displays every single thing that we, as spectators, needed to fully grab to understand the complex, yet simple, message of this movie.
The lightning, the screenplay, the directing, the soundtrack... everything is brilliant.

You?ll get hypnotized, you'll laugh, you'll shiver and most importantly, you'll identify with everything shown on screen.
Fight Club is a cinematic punch to all those stuck ups who need to wake up from their materialistic world.
When you watch Fight Club, you are not watching it. You are interiorizing it.
It is a brilliant masterpiece like no other.

"All the ways you wish you could be, that's me. I look like you wanna look, I fuck like you wanna fuck, I am smart, capable, and most importantly, I am free in all the ways that you are not."

"[...]Quit your job. Start a fight. Prove you're alive. If you don't claim your humanity you will become a statistic. You have been warned."
2
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Prepare yourself for a controversial movie that will stay on your mind for a long time after watching it. That will blow you away for its morality, witted dialogues, gruesome displays, and mostly, for its downright satire. Because most of all, American Psycho is an attack to the absurdities of the '80s yuppie era. A black comedy.

Patrick Bateman (Christian Bale) is a 27 year old Harvard Graduate. On the surface, he is a perfect specimen. Driven by his will to fit in with the upper class, he is perfectly well dressed, fit to the extreme and incredibly handsome. But on the inside, he is... oh well, a psychopathic, troubled, narcissist, disregarded of any compassion guy who lusts for blood. Yes, he should be unlikable... This troubled soul strives to be acknowledged in a world where no one cares who is the guy next to them. And murder, seems to be a perfect display of one's identity... or maybe... they think not?

The acting was just marvelous; Bale was simply superb, not many could have pulled so perfectly Bateman's character. You'll be laughing out loud during most of the movie, I can assure you. Whether by Patrick discussing the nuances of Pop music before killing someone with an axe or by watching business men drooling over each other's fetishistic business cards. But still do not get me wrong... the film is comical, a satire, but do expect it to be gruesome. Some aspects of this movie are not suitable for the most sensitive.

In a flash, Patrick Bateman fell into my restricted section of favorite characters, and will so remain there.
Oh, and please Bateman, do not try to feed cats to an ATM machine once again just because the machine tells you to do so.

"I have all the characteristics of a human being: blood, flesh, skin, hair; but not a single, clear, identifiable emotion, except for greed and disgust. Something horrible is happening inside of me and I don't know why. My nightly bloodlust has overflown into my days. I feel lethal, on the verge of frenzy. I think my mask of sanity is about to slip."
3
American History X 1998,  R)
4
Blade Runner 1982,  R)
5
Equilibrium 2002,  R)
6
Velvet Goldmine 1998,  R)
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
8
Dead Poets Society 1989,  PG)
9
Lost and Delirious 2001,  R)
Lost and Delirious
It's beautiful, it's heart-breaking and it's painful.

It's love and tragedy in its purest form...
10
Memento 2000,  R)
11
Big Fish 2004,  PG-13)
12
Gattaca 1997,  PG-13)
13
Primal Fear 1996,  R)
14
25th Hour 2002,  R)
15
The Silence of the Lambs 1991,  R)
16
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
19
Hard Candy 2005,  R)
20
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
21
Saw 2004,  R)
22
The Princess Bride 1987,  PG)
23
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
24
Gladiator 2000,  R)
25
Love Actually 2003,  R)
26
Identity 2003,  R)
27
Donnie Darko 2001,  R)
28
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
29
Léon (The Professional) 1994,  R)
30
Treasure Planet 2002,  PG)
31
The Prestige 2006,  PG-13)
32
Schindler's List 1993,  R)
33
Life as a House 2001,  R)
34
Crash 2005,  R)
35
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
36
The Lion King 1994,  G)
37
The Time Machine 2002,  PG-13)
38
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
39
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
40
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
41
K-PAX 2001,  PG-13)
42
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
43
Forrest Gump 1994,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
45
Dinotopia 2004,  Unrated)
46
Empire of the Sun 1987,  PG)
47
Song for a Raggy Boy 2003,  Unrated)
48
Magnolia 1999,  R)
49
Bang Bang You're Dead 2002,  R)
50
Swing Kids 1993,  PG-13)
51
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
52
Phone Booth 2003,  R)
53
Shakespeare in Love 1998,  R)
54
The Devil's Advocate 1997,  R)
55
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
56
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
57
Trainspotting 1996,  R)
58
Interview with the Vampire 1994,  R)
59
Seven (Se7en) 1995,  R)
60
The Number 23 2007,  R)
61
The Shawshank Redemption 1994,  R)
62
Lucky Number Slevin 2006,  R)
63
Half Light 2005,  R)
64
National Treasure 2004,  PG)
65
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
66
The Life of David Gale 2003,  R)
67
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
68
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
69
The Mists of Avalon 2001,  Unrated)
70
Tape 2001,  R)
71
Freedom Writers 2007,  PG-13)
72
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
73
The Road to El Dorado 2000,  PG)
74
City of Angels 1998,  PG-13)
75
Pan's Labyrinth 2006,  R)
76
Rent 2005,  PG-13)
77
11:14 2003,  R)
78
Mindhunters 2005,  R)
79
Apt Pupil 1998,  R)
80
Stay 2005,  R)
81
Shallow Grave 1994,  R)
82
True Romance 1993,  R)
83
Red Dragon 2002,  R)
84
Newsies 1992,  PG)
85
Dead End 2003,  R)
86
Breakfast on Pluto 2005,  R)
87
Match Point 2005,  R)
88
Face/Off 1997,  R)
89
Green Street Hooligans 2005,  R)
90
The Ninth Gate 1999,  R)
91
Blow 2001,  R)
92
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
93
Finding Neverland 2004,  PG)
94
American Beauty 1999,  R)
95
The Jacket 2005,  R)
96
Hannibal 2001,  R)
97
From Hell 2001,  R)
98
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
99
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
100
The Breakfast Club 1985,  R)
101
Sleepy Hollow 1999,  R)
102
The Mummy 1999,  PG-13)
103
Batman Begins 2005,  PG-13)
104
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
105
...ing 2003,  Unrated)
106
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
It's impossible not to love the Goonies.
They represent every single wish and dream we had as a child.

Basically, it's Indiana Jones all over again, but this time, with kids. And that's what makes it so special. Everything we once wished to do, the escapades, solve mysteries, find a treasure map, run from the bad guys like we watched Indy doing... we saw children our age, doing it. We lived the adventure through their eyes.

In the end, it's simply a heartfelt film, one like we don't see any more, filled with adventure, humor and with a so special Spielberg touch. An Eighties Classic.

So, if you have never seen it...
Rent it. You don't know what you are missing.
If you have, take it off the old dusty ark... Get you pirate hat and embark as a child again!

"Goonies NEVER say die!"
107
Minority Report 2002,  PG-13)
108
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
One of the most intense films I've seen this year.

The plot is simple: 50 years into the future, the Sun begins to die. The only hope of planet Earth, and therefore of mankind, is a team of astronauts sent to revive the Sun. One team had already been sent seven years before and had failed. The mission goes terribly wrong when they spot the spaceship of the first team and alter course to investigate it.

I was actually cringing on the edge of my seat while watching this terrific film. It is intense, emotional and dreadfully gripping. I was torn between wanting to shut off the screen and therefore put an ending to my edginess, and not being able to get out of my seat since I so wanted to know how it would end.

Sunshine features an incredible cast, every actor portraying his character to the fullest. It had an amazing soundtrack (that I have to get my hands on yet) and beautiful imagery. The GCI was quite impressive, especially the reflective solar panels on the spaceship... really liked those ones.

A must see for anyone seeking two hours of high tension and excitement.

"What are you asking? That we weigh the life of one man versus the future of all mankind? ... Kill him."
109
Martian Child 2007,  PG)
110
Contact 1997,  PG)
Contact
REVIEW COMING SOON
111
Serenity 2005,  PG-13)
112
Murder in the First 1994,  R)
113
Rails & Ties 2007,  PG-13)
114
Strange Days 1995,  R)
115
Like Minds (Murderous Intent) 2006,  PG-13)
116
The Fall 2006,  R)
117
Animal Factory 2000,  R)
118
Brideshead Revisited 2008,  PG-13)
119
Yes Man 2008,  PG-13)
120
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
121
The Children of Huang Shi 2008,  R)
122
Marley & Me 2008,  PG)
123
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
124
Slumdog Millionaire 2008,  R)
125
Radio Flyer 1992,  PG-13)
126
Australia 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments