My Favorite Movies
| Anarchist999's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 2 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 3 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 4 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 5 |
Unbreakable 2000, PG-13)
I liked the way it was set in a comic book fashion but without the worn out leotards and "I want to save the world!" crap. There was a constant grey haze over the film visually and emotively. It was believable and realistic in the way he came to terms with the fact he was what he was and the ending scene was amazing - the fact that someone so feeble could be so evil is profounding. |
|
| 6 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 7 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 8 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 9 |
Sid & Nancy 1986, R) |
|
| 10 |
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film 2000, R) |
|
| 11 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 12 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 13 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 15 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 16 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 17 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 18 |
Kinky Boots 2005, PG-13) |
|
| 19 |
Yellow Submarine 2012, G) |



















