Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  anakin2b's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
3
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
4
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
5
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
6
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
9
Jurassic Park 1993,  PG-13)
10
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
11
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
15
The Matrix 1999,  R)
16
The Matrix Reloaded 2003,  R)
17
The Matrix Revolutions 2003,  R)
18
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
20
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
21
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
22
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
25
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
27
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
28
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
29
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
30
Friday 1995,  R)
31
Next Friday 2000,  R)
32
Liar Liar 1997,  PG-13)
33
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
34
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
35
A Walk to Remember 2002,  PG)
36
Legends of the Fall 1994,  R)
37
The Time Machine 2002,  PG-13)
38
The Lion King 1994,  G)
39
Aladdin 1992,  G)
40
Congo 1995,  PG-13)
41
Sphere 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments