My Favorite Movies
| anaithit's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Autumn in New York 2000, PG-13) |
|
| 2 |
Dhoom 2004, Unrated) |
|
| 3 |
Miami Vice 2006, R)
Ricardo Tubbs is urbane and dead smart. He lives with Bronx-born intel analyst Trudy, as they work undercover transporting drug loads into South Florida to identify a group responsible for three murde...( read more read more... )rs. Sonny Crockett is charismatic and flirtatious until--while undercover working with the supplier of the South Florida group--he gets romantically entangled with Isabella, the Chinese-Cuban wife of an arms and drugs trafficker. The intensity of this case pushes Crockett and Tubbs out onto the edge where identity and fabrication become blurred, where cop and player become one-especially for Crockett in his romance with Isabella and for Tubbs in the provocation of an assault on those he loves... |
|
| 4 |
Bride and Prejudice 2004, PG-13) |
|
| 5 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 6 |
Remember the Titans 2000, PG)
With only one major star (Denzel Washington), an appealing cast of fresh unknowns, and a winning emphasis of substance over self-indulgent style, Boaz Yakin's Remember the Titans is, like Ru...( read more read more... )dy before it, a football movie that will be fondly remembered by anyone who sees it. |
|
| 7 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Beauty and the Beast 1986, G) |
|
| 9 |
Beauty And The Beast - Belle's Magical World 2003, G) |
|
| 10 |
Beauty and the Beast 1992, G) |
|
| 11 |
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas 1998, G) |
|
| 12 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Krrish 2006, Unrated) |
|
| 14 |
Beauty Shop 2005, PG-13) |
|
| 15 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006, Unrated) |
|
| 16 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13) |
















anaithit posted 2 years ago
Aishwarya Rai Abhishek Bachchan