Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  anahri's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
2
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
3
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
4
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
5
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
A perfect story , filmed perfectly. I suppose with spilberg, Eastwood and watanabe involved, the project must be perfect.
6
The Others 2001,  PG-13)
7
Vanilla Sky 2001,  R)
8
My Life Without Me 2003,  R)
9
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
If you like adventure, and mythology, this movie can be a good suggestion to you. It is about the oldest tale in this world, battle between Good and evil. they are equal so a man can set the final destiny of world by joining one of them. casting is acceptable, special effects are wonderful for a non american movie. director knows his job, so, he can make you sit , sometimes grab your seat and watch his product non-stop.
10
Saving Private Ryan 1998,  R)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
The greatest movie from late Serigio Leone. I have seen american cut (3 hours) and it was fantastic. I watched it more than 20 times. but it must be mentioned that Leone claimed that American distributor has ruined his movie by all means. He showed a SIX hours version in Eruope which was the original movie in his opinion. Up to now, I searched hard but nobody has this version. but anyway it is not a movie to lose
14
Hero 2002,  PG-13)
15
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
16
The Last Emperor 1987,  PG-13)
17
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
18
Eyes Wide Shut 1999,  R)
19
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
20
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
21
The Emperor and the Assassin (Jing Ke ci Qin Wang) 1998,  R)
22
The Fifth Element 1997,  PG-13)
23
King Kong 2005,  PG-13)
24
Legends of the Fall 1994,  R)
25
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
26
Irma La Douce 1963,  Unrated)
27
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
28
Dogville 2003,  R)
29
Pulp Fiction 1994,  R)
30
War of the Worlds 2005,  PG-13)
31
Alien 1979,  R)
32
Aliens 1986,  R)
33
Alien3 1992,  R)
34
Top Gun 1986,  PG)
35
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
36
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
37
The Day After 1983,  Unrated)
38
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
39
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
40
My Fair Lady 1964,  G)
41
Thank You For Smoking 2005,  R)
42
Men in Black 1997,  PG-13)
43
Men in Black II 2002,  PG-13)
44
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
45
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
46
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
47
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
48
Airport 1970,  G)
49
The Concorde... Airport '79 1979,  PG)
50
Lord of War 2005,  R)
51
Lord of the Flies 1990,  R)
52
The Lion King 1994,  G)
53
Mulan 1998,  G)
54
Hercules 1997,  G)
55
The Prince of Egypt 1998,  PG)
56
Antz 1998,  PG)
57
A Bug's Life 1998,  G)
58
Schindler's List 1993,  R)
59
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
60
The Mummy 1999,  PG-13)
61
Scooby-Doo 2002,  PG)
62
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
63
Hulk 2003,  PG-13)
64
Breaking and Entering 2006,  R)
Breaking and Entering
Mingela as director, Binoche , law and Wright Penn as cast, Seems to shape a great team. YES , and they have made a great movie. If you like drama , this movie is for you. For sure this is not another "English patient" but it has its own power points and great seconds. I will always remember this with the scene in which Binoche as a moslem Bosnian mother begged his boy friend (Law) for sake of his son and tried to persuade him by dirty movements desperatley. Binoche's performance is not forgetable in this scene, anybody else could have ruined the whole but She made you cry for justice!
65
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
This movie tries to show us that you can find good even in devil. It also follow this theme to transfer us some fears and tears people had and felt under seige of Communism and dictatorship rule.
66
Snatch 2001,  R)
Snatch
Wow, What a movie! what a comedy, what a directing and editing. It worth watching two or even four times. ( to be honest two times is needed to understand it :) )
67
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
I have to confess that at first, I expected another average "Ferrel comedy" which is not my fav. but names of Hoffman and Thompson made me watch it, and now, I am Happy!! Brilliant story, Great casting and an acceptable directing and editing. very funny and simple special effects. Ferrell made me to start changing my mind about him. I think it was the first movie I saw with maggie Gylenhaal as leading role in it, she is a real actress in this movie, she doesn't have sex attractions like Johansson or Alba or obvious talent like Julia Roberts but has something special that makes you take her as an old buddy. Hoffman and Thompson are great as usual and Latifah , She is OK, better than other movies of her like Taxi. ~
I really recommend you to watch it.
68
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
Scott took a great risk making this movie. It is not his genre. I think I can feel why he made such a movie . he is tired . tired of business, tired of block busters making, tired of metropols, tired of big challenges and have a desire for peace, for childhood, for wine , for Provence vineyards... He is getting old and mid life crisis got him with this question; "Is money making and winning everything???" and his answer by mean of this movie is a big NO. Crowe made it acceptable to have him in a romance movie and the other members of cast are also good. landscapes are very beatiful. Good for Provence redsidents, it will increase tourism rate for them. in total, this movie is a cry for farmers' peaceful life from one of top business men of Hollywood.
69
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
70
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
71
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
Wonderful story twist. It is one of the best screenplays I see through these years. It reminded me that Kids movies still can be great movies, IF you have a good story, great casting and an exprienced director like this movie.
72
Paris Je T'aime 2006,  R)
Paris Je T'aime
This is an episodic movie made by some of greatest directors and its leading role belongs to one of the loveliest cities on earth, Paris. If you have the great experience of exploring Paris ( which I had once) or do not have the chance to be among the 15,000,000 annual visitors, This movie gives you an image of it inspiring by love, some violence and landmarks. Try not to lose it.
73
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
Another Nothinghill but without Julia Roberts talent in it. It is another comedy/romance movie with Hugh Grant in it. He told to some reporter that he hates playing in comedy genre , but it is obvious that like it or not , he knows how to perform in this genre and he is one of the best comedians now. Drew Barymore is not a great co-star for Grant. their chemical reaction is not working in the movie. I think this is a good movie for a peacful saturday night to watch and relax. There is no bad guy or bad event just like what comedy/romance movies supposed to be.
74
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
If you like the family drama, this movie is yours. Although it has not a great casting, the performers did their job Over average. Directing is standard for a comedy/drama like this and story is very good. Writers try to give us an image from an ideal middle class American family during a Christmas story and it can be told that they among the cast and crew teams have made it. It worth watching once to make you feel better and increase your spirit?s inner peace.
75
The Animatrix 2003,  Unrated)
The Animatrix
This is more interesting than Matrixes movies. I recommend all Matrix fans to see it. It shows origins, history and features of Matrix as the writers had in mind.
76
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
Forget the sci-fiction, it was not director's worry to be accurate scientifically, he wanted to show us how little iny,winy,tiny decisions and events in our lives shape what we called destiny. After watching this, you will be more careful about your behaivor and thoughts :)
Story is perfect , Casting is acceptable and directing is totally good. This is a movie to watch more than once.
77
Heat 1995,  R)
Heat
You may forget the story , but you never forget the squence in which two giants of acting ( De niro and Pacino) sit together and play a ping pong conversation as cop and theif for the very first time in the motion pictures history
78
Dirty Pretty Things 2002,  R)
Dirty Pretty Things
If you emigrate , if you are a refugee, if you lost your home land, if hunger, war , unemployment, epidemic disease , or government violence pushed you out of the land you have always loved. watch this movie, this is your story.
And if you have always wondered why these idiot foreginers coming here , occupied dirty jobs , live in shacks and eat rubbish, this movie has some answers for you.
79
The Squid and the Whale 2006,  R)
The Squid and the Whale
One of the best movies in family-romance genre. Baumbach make you believe the troubles and headechs of this writer and feel sympathy with his miseries.
80
The Straight Story 1999,  G)
The Straight Story
Perfect road movie. It is my second favorite road movie right after Spilberg's Duel. It also has something beyond its genre, it has sense of humor , love and family in it, some thing feels like nostalgia.
81
Sirens 1994,  R)
Sirens
It is good to see that somebody learns to free his(her) soul from borders and limits not set by almighty God but church. Sirens show us this freedom in a well managed way , full of beatiful landscapes of Australia. Hugh Grant is not so good, maybe the role he performed limited him to this level. but you can find one of the best performances of Tara Fitzgerald in this movie. Duigan proves his ability to make 4 star movies and also shows that he loves his country and Australians way of life. IT MUST BE MENTIONED THAT THIS MOVIE IS NOT FOR KIDS!!!
82
Duel 1972,  PG)
Duel
The best road movie I ever saw.
83
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
In my opinion, only two groups enjoy this movie. teenager ladies and over 40 men. for me it was not but a bunch of wet girls dancing on the bar. no art, no performance, bad casting and worse directing
84
Eragon 2006,  PG)
Eragon
The story is an average fairy tale. Special effects are great but performances are acceptable. specialy the leading roles casting is bad. I think we have to wait for the next movies to judge the trilogy.
85
Smilla's Sense of Snow 1997,  R)
86
Four Minutes (Vier Minuten) ,  Unrated)
87
Hors de Prix (Priceless) 2006,  PG-13)
Hors de Prix (Priceless)
After davinci code, Tautou jumps back into her favorite genre, Comedy drama. she came into this genre with her most famouse movie, the Oscar winner Amelli but left it for testing her chance on other genres like drama (dirty pretty things) , Thriller (Da vinci code) , and history ( a very long engagement) . But in my opinion, she is a comedian by all means and I think selling rate of other movies shows that I am not alone with this idea.
Priceless is a very well built project, Casting is acceptable, camera is doing well without unusual movements or distorted angles. Directing is standard and editing is smooth.
story is not that Clice and the plot is well thinking one. I couldn't find holes or flaws in it. the movie is about two young poor french who seek money in elder high class community.
Anyway, I think it worth watching twice.
The only thing is its french language which may bothering you. but the copy I saw has a very good subtitle
88
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) 2007,  Unrated)
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering)
Want to see a fairy tale without any magic or miracles in it? If yes, this "haunting and Gathering" movie is tailor made for you.

A young, pretty, miserable office cleaner with a proficiency in surface cleaning who lives in a freezing loft.
A young aristocrat , with a angel heart and an elfish face who wants to become a performing actor and lives in the same building but in a huge apartment with too many warm rooms.
And a young cook, poor, anxious, aggressive and rude who is sheltered by the angel wise aristocrat and has a granny lives her last days in a poorhouse while she owned a beautiful garden full of pets.
Sounds like a love triangle story, isn?t it? But the answer will be no. this is not about love fights or competitions, this movie is telling us a story about short distance between happiness and misery, filled only by friendship, remise and sacrifice.
Story plot is well written and smooth, no harsh bumps and turns in it. But at some points, writer got rid of twists by illogical events.
Casting is good, Tautou is brilliant as always, fill the scenes with her cute little smile and shiny eyes, Laurent Stocker is what it means to be, a falling-to-earth angel. Françoise Bertin is one the best grannies ever and Guillaume Canet is well fitted in role.
Camera and directing is standard in its genre.
I recommend you to see it once. This movie is a great cure to your accumulated tensions.
The only thing that may bother,is its french language which leads us to find a copy with subtiltle.
89
Toy Story 3 2010,  G)
90
The Pianist 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments