Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  anaconda8x6's Rating My Rating
1
A Christmas Story 1983,  PG)
2
A League of Their Own 1992,  PG)
3
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
4
Aliens 1986,  R)
5
Back to the Future 1985,  PG)
6
Braveheart 1995,  R)
7
The Breakfast Club 1985,  R)
8
The Bucket List 2007,  PG-13)
9
Cast Away 2000,  PG-13)
10
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
11
Contact 1997,  PG)
12
Die Hard 1988,  R)
13
Disclosure 1994,  R)
14
Enter the Dragon 1973,  R)
15
Erin Brockovich 2000,  R)
16
Fallen 1998,  R)
17
Final Destination 2000,  R)
18
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
20
Friday the 13th 1980,  R)
21
Full Metal Jacket 1987,  R)
22
Good Luck Chuck 2007,  R)
23
GoodFellas 1990,  R)
24
Grease 1978,  PG)
25
Halloween 1978,  R)
26
Hellraiser 1987,  R)
27
Helter Skelter 1976,  Unrated)
28
Hostel 2006,  R)
29
Independence Day 1996,  PG-13)
30
Iron Man 2008,  PG-13)
31
It's a Wonderful Life 1946,  G)
32
Jaws 1975,  PG)
33
Jurassic Park 1993,  PG-13)
34
Just One of the Guys 1985,  PG-13)
35
The Karate Kid 1984,  PG)
36
King Kong 1976,  PG)
37
Lethal Weapon 1987,  R)
38
Me, Myself & Irene 2000,  R)
39
Men in Black 1997,  PG-13)
40
Mischief 1985,  R)
41
Misery 1990,  R)
42
The Mummy 1999,  PG-13)
43
My Cousin Vinny 1992,  R)
44
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
45
October Sky 1999,  PG)
46
Porky's 1981,  R)
47
Predator 1987,  R)
48
Psycho 1960,  R)
49
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
50
Rocky 1976,  PG)
51
Rush Hour 1998,  PG-13)
52
Saw 2004,  R)
53
Scream 1996,  R)
54
Seven (Se7en) 1995,  R)
55
The Silence of the Lambs 1991,  R)
56
Spanglish 2004,  PG-13)
57
Spider-Man 2002,  PG-13)
58
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
59
The Terminator 1984,  R)
60
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
61
Total Recall 1990,  R)
62
Twister 1996,  PG-13)
63
The Vanishing 1993,  R)
64
Walking Tall 1973,  R)
65
Wild Things 1998,  R)
66
Zapped! 1982,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments