My Favorite Movies


  1. Anachronismuk
  2. Grant

My top movie list.. in no particular order, trying to cover a range of genres..

  Anachronismuk's Rating My Rating
1
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
My all time favourite film, and the reason I got into world cinema. Just never mention "The Assasin" to me!
2
Subway 1985,  R)
Subway
A very classy fantasy following the story of a robber, who ends up living in the fantastical world of the Paris Metro. Great characters, good humour, and an amazing fantastical world. I wish the London Underground was as interesting ;)
3
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Slick german film, telling the same story 3 times, each with the smallest of changes, which ripple outward giving totally different outcomes. Inspired a Simpsons episode (Run Lisa Run)
4
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
Just plain old good fun, with some clever use of paradox.
5
Rollerball 1975,  R)
Rollerball
This one played like a video game! While it may not have aged as well as it might, I remember this film having a big effect on me in my younger days.
6
Bad Taste 1987,  R)
Bad Taste
Brilliant gorefest from the director of The LOTR trilogy. I found it a bit slow in the middle, but it soon picked up!
7
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
8
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
This is oneof those films which, when you watch it, you know you're watching something original, and different
9
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Another Rob Reiner comedy that is just so right!
10
Before Sunrise 1995,  R)
11
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) 1991,  R)
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge)
Very cool film. Very stylish, shot almost like a music video (though one with some substance!)
12
Sin City 2005,  R)
13
They Live 1988,  R)
They Live
Consume!
14
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
A really good fun movie
15
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
A film with imagination! Wow, if you have kids, you should show them this movie (and watch it yourself... I don't have kids, and I love it!). Compared to the Toy Stories, Finding Nemo's, etc, there is not comparison. This story is so imaginative! The artwork is beautiful, and the characters compelling!

A true family film.
16
Escape from New York 1981,  R)
17
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
I never tire of watching this film! One of my all time favourites.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments