Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. anaalmeida
  2. Ana

Give list a short description

  anaalmeida's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
2
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
3
Sleepy Hollow 1999,  R)
4
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
5
The Man Who Cried 2000,  R)
6
Finding Neverland 2004,  PG)
7
From Hell 2001,  R)
8
Blow 2001,  R)
9
Secret Window 2004,  PG-13)
10
Chocolat 2000,  PG-13)
11
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
15
Vincent 1982,  G)
16
Big Fish 2004,  PG-13)
17
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
18
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
19
The Lake House 2006,  PG)
20
The Notebook 2004,  PG-13)
21
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
22
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
23
Little Miss Sunshine 2006,  R)
24
Dead Poets Society 1989,  PG)
25
The Good Girl 2002,  R)
26
Bubble Boy 2001,  PG-13)
27
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
28
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
29
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
30
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
31
V for Vendetta 2006,  R)
32
Lucky Number Slevin 2006,  R)
33
Oldboy 2004,  R)
34
Sin City 2005,  R)
35
16 Blocks 2006,  PG-13)
36
A Clockwork Orange 1971,  R)
37
The Shining 1980,  R)
38
Good Bye, Lenin 2002,  R)
39
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
40
Pan's Labyrinth 2006,  R)
41
Capote 2005,  R)
42
Dogville 2003,  R)
43
The Butterfly Effect 2004,  R)
44
Forrest Gump 1994,  PG-13)
45
The Green Mile 1999,  R)
46
The Illusionist 2006,  PG-13)
47
The Prestige 2006,  PG-13)
48
The Jacket 2005,  R)
49
The Constant Gardener 2005,  R)
50
Closer 2004,  R)
51
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
52
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
53
Kinky Boots 2005,  PG-13)
54
21 Grams 2003,  R)
55
Paradise Now 2005,  PG-13)
56
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
57
Lost In Translation 2003,  R)
58
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
59
Dancer in the Dark 2000,  R)
60
Magnolia 1999,  R)
61
Requiem for a Dream 2000,  R)
62
Northfork 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments