My Favorite Movies


  anaalana1's Rating My Rating
1
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
2
Combien tu m'aimes? (How Much Do You Love Me?) 2005,  Unrated)
3
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
4
Man on Fire 2004,  R)
5
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
6
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
7
I Love You, I Love You Not 1997,  PG-13)
8
Hitch 2005,  PG-13)
9
Apocalypto 2006,  R)
10
Interview with the Vampire 1994,  R)
11
Why Men Cheat 2005,  Unrated)
12
Cache (Hidden) 2005,  R)
13
Pretty Woman 1990,  R)
14
JFK 1992,  R)
15
JFK Assassination Files: The Case for Conspiracy 2003,  Unrated)
16
JFK: The Case for Conspiracy 1993,  Unrated)
17
JFK II: The Bush Connection 2003,  Unrated)
18
JFK in Ireland 1996,  Unrated)
19
Dangerous Liaisons 1921,  Unrated)
20
Dangerous Liaisons 1988,  R)
21
Dangerous Liaisons (Long French Version) 2003,  Unrated)
22
Total Romance (Dangerous Liaisons) 2002,  Unrated)
23
Basic 2003,  R)
24
Basic Instinct 2 2006,  R)
25
Hey Babu Riba (Dancing in Water) (Miriana) 1986,  R)
26
Sorry for Kung Fu 2004,  Unrated)
27
Fourth Story, (Basic Deception) 1990,  PG)
28
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
29
Heartstopper 2006,  Unrated)
30
The Brave Little Toaster Goes to Mars (The Brave Little Toaster 2) 1998,  Unrated)
31
The Brave 1997,  Unrated)
32
Brave New Girl 2004,  PG-13)
33
Brave New World 1998,  Unrated)
34
Battle of the Brave 2004,  PG-13)
35
Romance de Valentía (Only the Brave) 1994,  Unrated)
36
The Big Picture 1989,  PG-13)
37
Texas: The Big Picture: IMAX 2004,  Unrated)
38
Chi ri qi cheng (Set Off) 2008,  Unrated)
39
Set It Off 1996,  R)
40
Pom Pom & Hot Hot 1992,  Unrated)
41
Hot Spot 2005,  R)
42
Hot Stuff 1979,  PG)
43
Woodstock '99 1999,  G)
44
Elvis Costello & Allen Toussaint: Hot as a Pistol, Keen as a Blade 2006,  Unrated)
45
Song of Tibet 2000,  Unrated)
46
Shifshuf Naim (Lemon Popsicle III) (Hot Bubblegum) 1981,  R)
47
Book of Love 1991,  PG-13)
48
Book of Love 2003,  R)
49
Book of Love 2002,  PG)
50
Speed Racer 2008,  PG)
51
Little Black Book 2004,  PG-13)
52
Cars 2006,  G)
53
Larry the Cable Guy's Star-Studded Christmas Extravaganza 2008,  Unrated)
54
Larry the Cable Guy: Health Inspector 2006,  PG-13)
55
Delta Farce 2007,  PG-13)
56
Witless Protection 2008,  PG-13)
57
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006,  Unrated)
58
Mater and the Ghostlight 2006,  Unrated)
59
Face/Off 1997,  R)
60
X-Men 2000,  PG-13)
61
28 Days Later 2002,  R)
62
The Art of Being Straight 2008,  Unrated)
63
Obscene 2007,  Unrated)
64
The World Unseen 2007,  PG-13)
65
Ray 2004,  PG-13)
66
I Can't Think Straight 2008,  R)
67
Are We There Yet? 2003,  PG)
68
Observe and Report 2009,  R)
69
The Punisher 2004,  R)
70
The Punisher 1989,  R)
71
The Medallion 2003,  PG-13)
72
Playing by Heart 1998,  R)
73
Levity 2003,  R)
74
Gran Torino 2008,  R)
75
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
76
Sexina: Popstar P.I. 2008,  Unrated)
77
The Black Dahlia 2006,  R)
78
Black Dahlia 2006,  R)
79
P.S. 2004,  R)
80
You Can Count On Me 2000,  R)
81
Hearts in Atlantis 2001,  PG-13)
82
In Good Company 2004,  PG-13)
83
Strays 1997,  R)
84
Le Divorce 2003,  PG-13)
85
Boogie Nights 1997,  R)
86
Cash Rules 2008,  Unrated)
87
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
88
Mr. Deeds Goes to Town 1936,  Unrated)
89
The Picture of Dorian Gray 1945,  Unrated)
90
How to Deal 2003,  PG-13)
91
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
92
Changing Lanes 2002,  R)
93
Changing Times (Les Temps Qui Changent) 2004,  Unrated)
94
Changing Hearts 2002,  PG-13)
95
Shaolin Raiders of Death 1980,  Unrated)
96
Death Sentence 2007,  R)
97
Belle de jour 2002,  R)
98
There's Something About Mary 1998,  R)
99
Chain Reaction 1996,  PG-13)
100
Pushing Tin 1999,  R)
101
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
102
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
103
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
104
Flightplan 2005,  PG-13)
105
Step Up 2006,  PG-13)
106
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
107
Presumed Innocent 1990,  R)
108
Four Brothers 2005,  R)
109
Four Friends 1981,  R)
110
Les Femmes de l'Ombre (Female Agents) 2008,  Unrated)
111
8 Women (8 Femmes) 2002,  R)
112
Lost In Translation 2003,  R)
113
Her Minor Thing 2005,  PG-13)
114
Hope Springs 2003,  PG-13)
115
A Guy Thing 2002,  PG-13)
116
Le Grand Alibi 2008,  Unrated)
117
The Alibi (Lies & Alibis) 2006,  R)
118
Nothing to Declare 1999,  Unrated)
119
The Ape 2005,  Unrated)
120
Lord of War 2005,  R)
121
Derailed 2005,  R)
122
Derailed 2002,  R)
123
Ladies in Lavender 2005,  PG-13)
124
Wasabi 2001,  R)
125
Braveheart 1995,  R)
126
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
127
Hardball 2001,  PG-13)
128
House of Sand and Fog 2003,  R)
129
Jersey Girl 2004,  PG-13)
130
Diabolique 1996,  R)
131
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
132
I Capture the Castle 2003,  R)
133
The Real McCoy 1993,  PG-13)
134
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
135
The Life of David Gale 2003,  R)
136
Twisted 2004,  R)
137
Sabrina 1995,  PG)
138
Stark Raving Mad 2002,  R)
139
Shall We Dance 2004,  PG-13)
140
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
141
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments